Український конфлікт вказує на необхідність тісної співпраці між США та ЄС

6 травня 2014 року

Автор посту: Ентоні Луццатто Гарднер, посол США в Європейському Союзі

Read in English

Ентоні Луццатто Гарднер, посол США в Європейському Союзі
Ентоні Луццатто Гарднер, посол США в Європейському Союзі, Фото Держдепартаменту США

 

Нинішній конфлікт в Україні показав важливість тісної співпраці між Сполученими Штатами та Європейським Союзом, щоб захистити систему міжнародного права. Ми підтримуємо сподівання українського народу у  пошуках своєї  майбутньої долі разом з Європою, навіть якщо Росія прагне перешкодити її праву приймати власні суверенні рішення. Сполучені Штати приєднуються до України в жалобі з приводу загибелі людей, що відбулася в результаті трагічних подій в Одесі, коли проросійський натовп напав на мирну демонстрацію української єдності. Ми закликаємо до негайної деескалації напруженості та насильства. Сполучені Штати готові підтримати негайне виконання зобов’язань, прийнятих в Женеві 17 квітня, і закликає всі сторони співпрацювати, аби запобігти трагедії в майбутньому.

Женевські угоди дали «проблиск надії», як висловився президент Обама, але навіть до пожежі в Будинку профспілок в Одесі, нездатність Росії виконати їх, спонукало нас разом з ЄС направити Росії меседж про те, що вона має зупинити дестабілізуючі дії. Сполучені Штати та ЄС розуміють, що об’єднаний  фронт є найефективнішим способом просування вперед.

Україна була головною темою обговорення на саміті США-ЄС у Брюсселі 26 березня. Фото Місії США в ЄС
Україна була головною темою обговорення на саміті США-ЄС у Брюсселі 26 березня. Фото Місії США в ЄС

Навіть зараз, коли ЄС і США оголосили про додаткові санкції щодо росіян (включно із їхніми власними або підконтрольними компаніями) та українців, які прагнуть дестабілізувати Україну і порушують її суверенітет, попередні санкції вже впливають на російську економіку. МВФ знизив прогноз зростання Росії на 2014 рік і оцінює російську економіку як таку, що вже вступила в рецесію.

За перші три місяці цього року відтік капіталу з Росії сягнув $63.8 млрд. Центральному банку Росії довелося підвищити кредитні ставки до 7,5%, щоб впоратися з ростом інфляції, а індекс прибутковості  10-річних державних облігацій Росії перевищив 9%. Рубль і Російська фондова біржа зазнали значних коливань. Центральному банку Росії довелося витратити мільярди, щоб утримати курс рубля, розмиваючи резервні запаси Росії. Агенство Standard & Poor’s знизило кредитні рейтинги російського суверенного боргу, а  Роснефти і Газпрому до ВВВ – , це трохи вище від дуже поганого статусу з негативним прогнозом. Російські компанії зазнають труднощів на міжнародних ринках капіталу. Згідно з Financial Times, російські компанії цього року лише двічі випустили облігації по $ 1 млрд., в порівнянні з дев’ятьма угодами, що зібрали більше $13 млрд. у той же час торік. Багато транснаціональних корпорацій, у тому числі банків, зараз ставлять свої інвестиції та фінансування на утримання. Іншим прикладом зростаючої ізоляції Росії є той факт, що майже всі керівники верхнього рівня відмовилися  відвідати Міжнародний економічний форум у Санкт-Петербурзі в кінці травня.

Як колишній інвестор і банкір, я добре знаю, що передбачуваність, стабільність і повага до верховенства закону є необхідними передумовами для іноземних інвесторів, щоб вкладати довгостроковий капітал в будь-якій країні. Росія вже давно страждає від заслуженої репутації, не маючи жодної з цих передумов. Я вражений паралеллю між сьогоднішньою Росією і Радянським Союзом до перебудови. Я навчався в Ленінградському державному університеті у 1983 році і працював в посольстві США в Москві в 1984 році за часів генсеків Юрія Андропова і Костянтина Черненка, коли в Росії був застій. Після досліджень в Академії наук СРСР в 1988 році я працював у Москві на початку 1990-х у міжнародній юридичній компанії, яка брала активну участь у російських проектах. Я вирішив залишити юридичну кар’єру в Росії, тому що прийшов до висновку, що повага до законів буде залишатися на низькому рівні. Цей висновок виправдався: у 2012 році за індексом сприйняття корупції, який складається організацією Transparency International, Росія зайняла 133 місце серед 176 країн.

Окрім галузей природних ресурсів, які займають високий відсоток експорту і ВВП Росії, тільки деякі іноземні інвестори достатньо сміливі, щоб “перетравити” усі ризики, в тому числі значний рівень корупції і клановий капіталізм в Росії. Навіть без подальшого введення жорстких санкцій, перспективи залишаються досить непривабливими через недалекоглядність економічної політики Москви. Сполучені Штати та ЄС показали, що готові збільшити обсяг санкцій, якщо дії Росії із дестабілізації України продовжуватимуться. Крім того, якщо Європі вдасться диверсифікувати джерела енергопостачання та скоротити залежність від російського газу (перші ознаки обнадіюють), економіка Росії продовжуватиме страждати. Сполучені Штати і Європейський Союз повинні діяти швидко в світлі цієї кризи, щоб поглибити нашу співпрацю, особливо у сфері енергетичної безпеки.

Всього цього можна було оминути. Сполучені Штати працювали протягом більше двох десятиліть з ЄС та іншими інститутами, щоб спробувати інтегрувати Росію в товариство євроатлантичної співдружності на основі взаємної поваги і визнання міжнародного права. Ми навіть розширили G7 до G8, включивши туди Росію, щоб дати Москві сильніший голос в економічній і політичній дискусії серед провідних економік світу. Президент Путін знає, що вибір українського народу, виражений в протестах на Євромайдані, а також підтверджений новим урядом новообраного парламенту, це активізація співпраці з ЄС і це є його вибір, а не Москви. Немає ніякої загрози російськомовним українцям, і, звичайно ж, ніякої загрози для законних інтересів Росії, якщо тільки Росія не визначить їх як право домінувати серед своїх сусідів і порушувати їх суверенітет.

Було б розумніше для керівництва Росії прийняти переваги відповідальної поведінки і припинити використовувати експорт енергоносіїв як засіб залякування своїх сусідів. Вкрай важливо для власного добробуту Росії, щоб вона припинила нападати на суверенітет своїх сусідів. Якщо продовжувати грати на націоналістичних почуттях, це принесе лише короткострокові плоди; але реальність економічної ситуації в кінцевому підсумку відгукнеться на російському електораті.

Відео: Санкції: З чого все почалося?

Advertisements

One thought on “Український конфлікт вказує на необхідність тісної співпраці між США та ЄС

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s