Завдяки партнерству, система управління судами україни отримує новий арсенал для перетворень

Автор посту: д-р Морін Коннер, директор Програми судового адмініструванняУніверситету штату Мічиган

Read in English

Випуск першої групи слухачів пілотної програми з питань судового адміністрування
Випуск першої групи слухачів пілотної програми з питань судового адміністрування

Декому з нас випадає щастя пережити події, які змінюють нас назавжди. Для мене такою нагодою стала участь у підготовці та впровадженні пілотної програми сертифікації судових адміністраторів в Україні. Спільно з проектом USAID «Справедливе правосуддя» та у співпраці з Державною судовою адміністрацією і Національною школою суддів України, ми розробили першу в історії країни академічну програму з питань судового адміністрування. Це стало чудовим прикладом того, як партнерство між державними органами, науковими установами та організаціями, що працюють у сфері розвитку, здатне забезпечити реальні зміни.

З ухваленням в Україні Закону «Про судоустрій і статус суддів» (2010 р.), судові адміністратори отримали ширше коло обов’язків та вищий рівень самостійності в управлінні роботою судів, але поряд з цим виникли і суттєві непорозуміння щодо того, хто за що відповідає у процесі діяльності судових установ. На заваді ефективній роботі судових адміністраторів стояли відсутність чітких кваліфікаційних вимог, неповне розуміння параметрів судового адміністрування, суперечливі визначення обов’язків і повноважень та обмежені можливості для фахового розвитку. USAID усвідомило ці проблеми та вирішило розглядати їх як можливості для надання допомоги у реформуванні судової системи за використання оптимальних сучасних методів адміністрування судів – що, у свою чергу, мало забезпечити громадянам України кращий доступ до правосуддя.

Разом зі своїми українськими колегами, науковці з університету штату Мічиган приступили до розробки предмету та відповідних навчальних матеріалів. До складу програми були включені десять курсів, які в університеті штату Мічиган викладаються у рамках програми судового адміністрування – з суттєвою адаптацією та доповненнями, які забезпечили належне врахування українських реалій. Учасниками нової програми стали судові адміністратори, відібрані на конкурсній основі з усіх регіонів країни. Всі десять курсів, які охоплювали повний спектр навичок та вимог, вироблених Національною асоціацією судового управління США, викладалися спільно українськими та американськими спеціалістами. Результатом цієї роботи став випуск першої групи слухачів пілотної програми з питань судового адміністрування; 12 червня 2013 року сорок її учасників отримали відповідні сертифікати. Під час урочистої церемонії багато випускників зазначали, що участь у програмі вже дозволила їм досягти помітних результатів у діяльності їхніх судових установ, і що вони очікують продовження цієї позитивної тенденції.

У 2014 році ми маємо підготувати ще один випуск учасників програми, а у подальшому її робота здійснюватиметься під проводом українських фахівців – ці функції вже погодилася взяти на себе Національна школа суддів України. Тож я впевнена, що у вашій країні з’явиться нове покоління судових адміністраторів, знайомих з найсучаснішими методами управління діяльністю судових установ.

Від моменту нашої першої зустрічі з експертами проекту USAID «Справедливе правосуддя», де йшлося про можливе перенесення програми університету штату Мічиган у сфері сертифікації судових адміністраторів на український грунт, мене не полишало відчуття того, що цей проект якісно відрізняється від усього того, чим мені доводилося займатися у минулому. Освіта, системне вдосконалення, необхідність вирішувати проблеми та робити це з карколомною швидкістю – всі ці елементи були присутні, але цього разу перед нами стояло унікальне завдання – забезпечити успіх того незвичайного партнерства, яке ми мали створити. І результат перевершив усі мої очікування.

За ті місяці, що їх ми – вся команда експертів проекту «Справедливе правосуддя», учасники та викладачі програми – провели у спільній праці, наші цілі та прагнення об’єднали нас у колективному духовному піднесенні, яке пішло на користь судовій системі та громадянам України. Разом ми виплекали нових лідерів сьогодення та майбутнього – а що може бути кращим за це? Маю надію на те, що наше партнерство триватиме і надалі.

Advertisements

One thought on “Завдяки партнерству, система управління судами україни отримує новий арсенал для перетворень

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s