Аплодуємо стоячи: американський диригент Хобарт Ерл став Народним артистом України

Автор посту: Емма Хатчінз, інтерн Відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні

Read in English

З 1922 року звання “Народний артист України” було найвищою відзнакою для митців в Україні і колишньому Радянському Союзі
З 1922 року звання “Народний артист України” було найвищою відзнакою для митців в Україні і колишньому Радянському Союзі

Коли Хобарт Ерл, художній керівник і головний диригент Національного Одеського філармонійного оркестру, отримав листа від свого приятеля, який вітав його із званням Народного артиста України, він подумав, що це чийсь жарт. Але вже за півгодини приємна новина виявилась дійсністю і співробітники Ерла підтвердили, що на офіційному веб-сайті Президента України Віктора Януковича є інформація про цю нагороду. Ця почесна відзнака, започаткована за радянських часів, у 1922 році, є найпрестижнішою нагородою за виконавське мистецтво в Україні, яку може бути присвоєно митцям через десять років після отримання звання “Заслужений артист України”. Враховуючи те, що таке звання ніколи не присуджували американцям, визнання Ерла справляє ще більше враження.

Хобарт Ерл – не новачок серед “перших”: він був першим артистом, який отримав нагороду “Друг України”, засновану Вашингтонською групою; він уперше презентував Одесі твори цілого ряду класиків (Другу, Третю, Шосту і Дев’яту симфонії Малера, “Чотири останні пісні” Штрауса); під його керівництвом Одеський філармонійний оркестр став першим українським оркестром, який  перетнув Атлантичний океан та екватор, і першим оркестром, що після проголошення  незалежності України змінив свій статус фінансування з місцевого на регіональний, а згодом – національний. 

Диригент Хобарт Ерл став першим американцем, який отримав престижне звання “Народний артист України”
Диригент Хобарт Ерл став першим американцем, який отримав престижне звання “Народний артист України”

Мабуть, основним здобутком  кар’єри Маестро Ерла, відзначеної міжнародними нагородами й аншлаговими виступами, стало те, що він добився міжнародного визнання для Одеського філармонійного оркестру. У серпневому випуску “Рідерз дайджест” за 1996 рік журналістка Люсінда Хан назвала видатним досягненням Ерла перетворення регіональної групи музикантів на оркестр, визнаний на міжнародній сцені. На самому початку статті було окреслено грандіозність завдання: “Маестро їхніх мрій: він обіцяв перетворити групу зневірених музикантів на оркестр світового класу, незважаючи на їхні сумніви в ньому”. Хан написала і про те, як наприкінці концерту американської музики в одному з міст України, невдовзі після розвалу Радянського Союзу, Ерл звернувся до слухачів українською мовою: “Ми не можемо піти, не загравши хоч трохи української музики!”, після чого його оркестр виконав неофіційний гімн України, чим викликав захват публіки.

Хобартові Ерлу присвоїли почесне звання завдяки тому, що він привертає міжнародну увагу до класичної музичної сцени Одеси і водночас знайомить з українською музикою весь світ і самих українців. У телефонному інтерв’ю після того, як було оприлюднено рішення про нагороду, Ерл повернув кредит довіри Україні, де він побудував свою музичну імперію. “Чудово, що в Україні  так багато людей працює у сфері мистецтва”, – визнає він. На запитання, яку пораду він міг би дати молодим українцям, які хочуть займатися класичною музикою, Ерл відповів: “Музикантам дуже важливо вивчати інші мови, бо це ключ до вивчення інших культур… Немає жодних сумнівів, що вивчення німецької мови поглиблює ваше розуміння німецької музики”.

Овації для Хобарта Ерла після проведення урочистого концерту з нагоди святкування 20-річчя американсько-українських відносин у січні 2012 року
Овації для Хобарта Ерла після проведення урочистого концерту з нагоди святкування 20-річчя американсько-українських відносин у січні 2012 року

Прихильність Ерла до ідеї глобального навчання та визнання української музики у світі допомагає йому бути успішним культурним послом між США і Україною. Важливо додати, що Ерл виступив на гала-концерті з нагоди святкування 20-річниці американсько-українських відносин у 2012 році. Посол США в Україні Джон Ф. Теффт, поціновувач класичної музики, відразу після концерту публічно подякував Хобартові Ерлу зі сцени.

Під час літніх канікул, коли Ерл подорожує світом зі своїм оркестром, він водночас шукає нові можливості для подальшого розвитку Одеської філармонії. На чолі міжнародно відомого оркестру, з українськими прихильниками й оптимістичним поглядом на життя, Народний артист України Хобарт Ерл, без сумніву, має блискуче майбутнє.

Хочете дізнатися більше про Хобарта Ерла та Одеську філармонію? Зверніть увагу на такі посилання:

Одеська філармонія

Біографія Хобарта Ерла

Сторінка Хобарта Ерла у соц. мережі “Facebook”

Стаття “Маестро їхніх мрій” у “Рідерз Дайджест”

Доповідь про стан Одеської філармонії

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s