Скасування Закону про захист шлюбу: ще один крок у напрямку покращення прав людини

Автор посту: Доріс Ернандес, інтерн Політичного відділу Посольства США

Read in English

http://www.theadvocatesforhumanrights.org/identifying_violations_treaties.html

У своїй промові, виголошеній 16 серпня 1967 року, лідер боротьби за громадянські права Мартін Лютер Кінг заявив: “Арка моралі всесвіту довга, але, зрештою, вона схиляється до справедливості”. 26 червня Верховний суд США визнав неконституційним федеральний Закон про захист шлюбу (Defense of Marriage Act (DOMA)), який відмовляв у рівному юридичному захисті подружнім парам з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Коментуючи рішення суду, Державний секретар Джон Керрі повторив слова Мартіна Лютера Кінга: “Незважаючи на невдачі на цьому шляху, арка нашої історії щодо цього сьогодні, можливо, як ніколи близько нахилилася до інтеграції та рівності”.

Ситуація із Законом про захист шлюбу нагадує історію боротьби за рівність у Сполучених Штатах, а також демонструє волевиявлення громадян, які й сьогодні заохочують свій уряд захищати рівні права для всіх. Коли Закон про захист шлюбу було прийнято в 1996 році, він водночас заборонив дію понад 1000 федеральних законів із захисту прав одностатевих пар, які мали юридичне право одружуватися в певних штатах. У відповідь активісти і громадські групи використовували всі можливі інструменти, доступні для громадян у демократичному суспільстві, щоб чинити тиск на уряд, задля забезпечення рівних прав для всіх. Протягом майже двох десятиліть вони організовували інформаційно-пропагандистські кампанії, писали листи обраним представникам в уряді, ініціювали вибори з метою внесення змін у державні та місцеві закони, проводили рекламні заходи у засобах масової інформації, подавали позови до судів і використовували інші стратегії для забезпечення рівних прав. Внаслідок цього вони допомогли підвищити суспільну обізнаність у питанні про нерівність цього закону, змінити громадську думку та правове поле, підготували підґрунтя для винесення Верховним судом США постанови щодо неконституційності Закону про захист шлюбу.

Успіх цих громадських груп свідчить і про те, який вплив можуть мати громадські кампанії із захисту прав людини в разі звернення до своїх урядів. В Україні Посольство США допомагає громадським організаціям проводити тренінги та інші освітні заходи, спрямовані на правозахисну діяльність. Такі програми включають в себе підтримку громадської активності, незалежних засобів масової інформації, вдосконалення підзвітності судової системи та законодавчого процесу. Через зміцнення демократичних інститутів активісти в Україні допомагають створити умови, які можуть надати рівний захист усім громадянам з боку закону і права.

Постанова Верховного Суду щодо Закону про захист шлюбу була не тільки успіхом для адвокатів та прихильників рівних прав у Сполучених Штатах, а й підтвердженням того, що громадські активісти як в Америці, так і в усьому світі, насправді можуть здійснити реальні зміни у сфері захисту прав людини. Процес може тривати роками, і це іноді вимагає узгоджених зусиль сотень і тисяч відданих громадян на всіх рівнях. Але, як свідчить врегулювання Закону про захист шлюбу, хоча арка історії й довга, проте якщо громадяни активно займаються усуненням несправедливості, вони справді можуть нахилити цю арку до справедливості.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s