Джон Пол Джонс – американський козак

Автор посту: Емма Хатчінз, Інтерн Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні

Read in English

invitationHersonБагато американських студентів знають про легендарного офіцера військово-морського флоту США Джона Пола Джонса, чия хоробрість під час американської революції часто привертала увагу авторів підручників та збуджувала уяву школярів. Окрім того, що Джон Пол Джонс вважається одним з «батьків-засновників військово-морського флоту США», він також брав участь у ряді міжнародних військово-морських опрецій, серед яких і Битва за Лиман, під час якої він воював в лавах російського Імператорського флоту поряд з українськими козаками проти османської вітрильної ескадри. 16-17 червня, посол США Джон Ф. Теффт відвідав Очаків і Херсон, аби відзначити 225-у річницю від дня посвячення у козаки  Джона Пола Джонса, яке відбулося одразу  після битви.

Посол Теффт під час святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні
Посол Теффт під час святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні

Син садівника з Кіркудбрайтшира (Шотландія), Джон Пол вперше вийшов у море на кораблі «Френдшип», коли йому було всього тринадцять років. Джон Пол, який згодом додав до свого імені  «Джонс», досить швидко просувався по службі, працюючи на торговельних суднах, які робили комерційні рейси до Вест-Індії. Однак, через зростаючі чутки про війну з Англією та після серії особистих суперечок, Джонс влітку 1775 року поїхав до Філадельфії, аби долучитися до військово-морських сил США. Незабаром після його реєстрації, а також з додатковою підтримкою відомого віргінського державного діяча Річарда Генрі Лі​​, Джонс почав свою американську військово-морську кар’єру на борту корабля «Алберт».

photo (8)
Святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні

Найбільш значущий момент в біографії  Джона Пола Джонса стався кілька років потому, 23 вересня 1779 року, коли був головнокомандувачем ескадрою на кораблі «Боном Річард», який, в свою чергу, Джонс назвав псевдонімом свого хорошого друга Бенджаміна Франкліна «Бідний Річард». Вийшовши з Йоркшира, що на узбережжі Англії, екіпаж Джонса зіткнувся з великим конвоєм британських торговельних суден, які супроводжувалися кораблями Британських королівських ВМС «Серапіс» та «Каунтес оф Скарборо». «Серапіс» напав на «Боном Річард» і вразив його так, що його корпус отримав пробоїну і почав підтікати, і коли британський капітан «Серапіса» Річард Пірсон запитав у «Боном Річарда», чи готові вони здатися, Джонс відповів так: «Здатися? Я ще не починав битися!» В кінці битви Фламборо здався саме Пірсон, зробивши екіпаж Джонса переможцями в одній з найзнаменитіших морських битв в історії США.

Святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні
Святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні

Після тривалої служби у ВМС США, Джонс, як і багато інших морських офіцерів після війни, виявився безробітним, оскільки Сполучені Штати у той час зосередилися більше на внутрішній політиці, а не на створенні Континентального флоту. Відчуваючи жагу до дій, Джонс прийняв пропозицію від Катерини Великої  і вступив на службу до російського імператорського флоту, що, в свою чергу, спонукало його змінити ім’я на «Павєл Джонс». Якраз під час служби при Катерині Великій Джонс познайомився з козаками, мужніми людьми, що жили переважно в Україні, і які продовжують бути джерелом гордості для багатьох українців. Під час битви за Лиман у 1788 році, хоробрість Джонса так вразила козачий флот під командуванням  Антіна Головатого та Сидора Білого, що Джонс був удостоєний рідкісним привілеєм бути посвяченим в братство козаків.

Святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні
Святкування 225-ї річниці козацької присяги засновника ВМС США Джона Пола Джонса у Херсоні

Незважаючи на свої перемоги, Джон Пол Джонс часто потерпав від образ з боку інших російських морських офіцерів і, врешті, звільнився на пенсію, переїхавши до Парижу, де провів останню частину свого життя. Через майже сто років після його смерті в 1792 році, останки Джонса були повернуті до США, де його було, нарешті, поховано в каплиці Військово-морської академії США в Аннаполісі, штат Меріленд. Складні обставини другого поховання Джонса, враховуючи велику військово-морську процесію через Атлантичний океан, церемонію на чолі з президентом США Теодором Рузвельтом, і багато прикрашену бронзою і мармуром гробницю, символізують визнання важливого внеску Джона Пола Джонса під час Війни за незалежність та формування  ВМС США.

Почуття дружніх відносин і взаємної поваги між Джонсом і козаками, які розвивалися протягом червня 1788 року є одним з найперших і потужних історичних контактів, які пов’язують Україну із США. Як зазначив посол Теффт у своїй промові в Очакові та Херсоні, він сподівається, що американо-українські відносини будуть і надалі відзеркалювати ті ж зв’язки, що були між Джоном Полом Джонсом і козаками 225 років тому.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s