Федералізм: стара ідея і її сучасне застосування

Лері Соча, офіцер консульського відділу Посольства США

Read in English

Капітолій - будівля Конгресу США
Капітолій – будівля Конгресу США

Що спільного між контролем над вогнепальною зброєю, одностатевими шлюбами і медичною марихуаною? Те, що всі вони пов’язані темою федералізму, з якою я мав нагоду виступити та провести обговорення зі студентами Київського національного університету імені Тараса Шевченка два тижні тому. Федералізм є одним з тих політичних наукових термінів, що може здатися досить нудним на перший погляд. Тим не менш, багато питань, які домінують у заголовках статей американської преси, включають цей важливий конституційний елемент.

Федералізм являє собою систему правління, при якій влада ділиться конституцією між центральним урядом і регіональними органами влади. Можливо, найбільшим страхом у лідерів нашої нації під час написання конституції, була можливість централізації влади в руках занадто малої кількості людей. Пам’ятаєте, як в центрі уваги твору Томаса Джефферсона і національного обурення в Декларації незалежності була самотня фігура короля Георга III? Колеги Джефферсона, Джордж Вашингтон та Бенджамін Франклін, були дуже обережні, і створили уряд з поділом влади таким чином, щоб жодна людина або група не змогли домінувати. 

В результаті, в 1789 році була ратифікована Конституція США, яка використовується донині. Національний уряд країни має повноваження, яких окремі штати не мають, наприклад, право оголошувати війну і карбувати монети. Тим не менш, десята поправка до Конституції залишає деякі повноваження для урядів штатів. Тобто, якщо в якомусь в конкретному питанні Конституцією США не делеговано повноваження національному уряду, то повноваження “зарезервовано відповідно за штатами, або за народом”.

Тож який зв’язок  між Джорджем Вашингтоном та питаннями контролю над вогнепальною зброєю, одностатевими шлюбами та медичною марихуаною? Усі ці питання пов’язані з повноваженнями та рішеннями як на державному рівні, так і на рівні окремих штатів. Наприклад, виборці Каліфорнії узаконили використання медичної марихуани в 1996 році. В Конституції США немає згадки про марихуану. Отже, це справа кожного окремого штату вирішувати, відповідно до Десятої поправки, вірно? Але все  трохи складніше, бо федеральний Закон контролю за речовинами 1970 року передбачає кримінальну відповідальність за вживання марихуани , за будь-якої мети. Федеральний уряд має Конституційне право регулювати торгівлю між штатами, а вирощування і використання марихуани в одному штаті може вплинути на загальний ринок марихуани в багатьох штатах. Отже, ми отримуємо певні правові напруженості в таких штатах, як Каліфорнія, де існує конфлікт між законом штату та федеральним законом.

“Ну, хіба це погано для демократії і верховенства закону?” – запитав мене один студент. І я відповів, що одним з аргументів на захист федералізму є те, що така система дозволяє штатам спробувати закони на місцевому рівні, щоб побачити, чи зможуть вони спрацювати, в один прекрасний день, в просуванні свободи і демократії на національному рівні. На щастя, в Сполучених Штатах існують такі сильні інституції, як Верховний суд США, який займається розробкою цих питань. Рішення суду в тлумаченні Конституції є вищим законом країни. А що ж до контролю за зброєю і одностатевими шлюбами? Слідкуйте за новинами. Верховний суд США уже пише наступний розділ підручника з політології, поки я друкую цей пост на блозі.

Advertisements

One thought on “Федералізм: стара ідея і її сучасне застосування

  1. большое спасибо за статью! очень интересно подобраны факты, блестящее изложение – материал просто захватывает!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s