Ретельна та наполеглива праця дасть змогу зупинити туберкульоз

Автор посту: Джед Бартон, директор Місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Read in English

image002(1)Туберкульоз – це та хвороба, від якої людство страждає вже тисячі років; не подолане це лихо і до сьогодні. Мільйони людей в Україні та по всьому світу потерпають від цієї хвороби, причому багато з них і досі не усвідомлюють, що туберкульозу можна позбавитися шляхом лікування – тобто що цю страшну хворобу можна зупинити.

Запитайте про це Олесю – 27-річну жінку, яка має фахову роботу та мешкає у Києві. Коли вона захворіла, у неї діагностували застуду, але за кілька місяців, восени 2011 року, після того, як Олеся побувала у протитуберкульозному диспансері, їй сказали, що вона хвора на туберкульоз. Наступні два місяці жінка провела у цьому ж медичному закладі, отримуючи лікування за методикою DOTS (короткотерміновий курс лікування під прямим лікарським наглядом), яка рекомендується Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).  Ще п’ять місяців Олеся лікувалася амбулаторно за супроводу одного з членів сім’ї, який спостерігав за дотриманням режиму лікування. За кілька тижнів по тому вона одужала та вийшла на роботу.

Щороку ефективність лікування туберкульозу зростає, а кількість хворих зменшується. Втім, загалом у світі у 2011 році діагноз «туберкульоз» був поставлений 8.7 млн. людей, а 1,4 млн. пішли з життя від цієї хвороби. Відповідно, по всьому світу туберкульоз залишається першочерговою турботою для урядів, донорських організацій, структур приватного сектору, релігійних об’єднань та груп на рівні місцевих громад.

В Україні щороку реєструється близько 40 тис. випадків захворювання на туберкульоз, та 7500 хворих помирають від цієї хвороби. Ще більше занепокоєння викликає те, що 16% нових та 44% раніше лікованих випадків туберкульозу нині виявляються стійкими до звичайних препаратів. Також зафіксовані випадки туберкульозу з широкою лікарською стійкістю, де можливості для лікування є дуже обмеженими та менш ефективними.

Починаючи з 2001 року, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надає Уряду України технічну допомогу у протидії епідемії туберкульозу. У співпраці з Міністерством охорони здоров’я України, USAID спочатку провело апробацію, а потім забезпечило широке застосування інноваційної DOTS-методики у тих регіонах країни, які мають найвищі показники захворюваності на туберкульоз.

Протягом останніх чотирьох років офіційна українська статистика повідомляє про стабілізацію та незначне зменшення як захворюваності, так і смертності від туберкульозу.  Втім, зростання кількості випадків туберкульозу з лікарською стійкістю та коінфекції «туберкульоз-ВІЛ» свідчать про те, що існує надзвичайна потреба у додаткових діях, які нарешті дозволять покласти край епідемії.

Туберкульоз – це непіддатлива, уперта хвороба, але USAID продовжує співпрацювати з Урядом України, аби її приборкати. У центрі уваги відповідної програми Агентства перебувають такі питання, як забезпечення прихильності до лікування та його результативності, ефективне ведення випадків туберкульозу з множинною лікарською стійкістю, дієве реагування на зростаючу кількість випадків коінфекції «туберкульоз-ВІЛ», а також зміцнення відповідних фармацевтичних систем. Ще одна мета програми – сприяти зростанню потенціалу до управління закупівлями, зберіганням та розподілом препаратів, щоб забезпечити їх отримання згідно до процедур, затверджених ВООЗ.

У Всесвітній день боротьби з туберкульозом, який щороку відзначається 24 березня, Сполучені Штати Америки ще раз підтверджують свою налаштованість до співпраці з партнерами у протидії цій смертельній хворобі. Ми підтримуємо діяльність програм, які рятують життя та допомагають зробити світ здоровішим і безпечнішим, з первинною увагою до тих країн, які мають найвищі показники захворюваності на туберкульоз. Як найбільший фінансовий донор Глобального фонду боротьби з ВІЛ/СНІД, туберкульозом і малярією, Уряд США розглядає це як одне зі своїх першочергових завдань. Минулого року, завдяки більш досконалому спостереженню, ранній діагностиці та лікуванню, по всьому світу вдалося врятувати мільйони людських життів та запобігти десяткам мільйонів випадків захворювання на туберкульоз.

Зі свого попереднього досвіду експерти USAID знають, що для стабілізації досягнутих успіхів та виконання поставлених завдань треба завжди залишатися пильними. Не менш важливо продовжувати тісну співпрацю з Урядом України та Міністерством охорони здоров’я, аби наші заходи з протидії епідемії туберкульозу у державі відбувалися узгоджено.

У співробітництві з українською стороною та світовою медичною спільнотою, ми здатні використати досягнення науки, технологій та інноваційного розвитку для того, щоб суттєво скоротити захворюваність на туберкульоз і залишити по собі унікальний спадок у сфері охорони здоров’я. Наша кінцева мета полягає в тому, щоб дати набагато більшій кількості людей – таких, як Олеся – шанс на здорове майбутнє.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s