Боротьба за громадянські права: від Прокламації про звільнення рабів до Мартіна Лютера Кінга

Автор: Даг Морроу, помічник аташе з питань культури

Read in English

В цьому році ми відзначаємо дві важливі віхи в афро-американської історії, а також в довгому шляху Сполучених Штатів до расової рівності та громадянських прав. День 1 січня 2013 року відзнаменував 150-річчя Прокламації про звільнення рабів, якою президент США Авраам Лінкольн звільнив більшість афро-американців від рабства. 28 серпня 2013 р. буде відзначатися 50-річчя Маршу на Вашингтон, в якому преподобний Мартін Лютер Кінг – молодший виголосив свою знамениту промову «Я маю мрію», закликаючи всіх людей ставитися один до одного однаково, незалежно від кольору їхньої шкіри.

Рабство і Прокламація про звільнення рабів

У 1860 році в Сполучених Штатах понад 3,9 мільйона афроамериканців були рабами. В деяких штатах, таких як Південна Кароліна і Міссісіпі, більше половини від загальної чисельності населення були поневолені, а в таких штатах, як Алабама, Флорида, Луїзіана і Джорджія, поневолені люди складали більше 40% населення. В штатах Арканзас, Кентуккі, Меріленд, Міссурі, Північна Кароліна, Теннессі, Техас і Вірджинія також були значні популяції рабів. У тому ж році, на чолі з Південною Кароліною, кілька південних штатів почали відділення від Сполучених Штатів Америки (для формування “Конфедерації Штатів Америки”), незадоволені тим, що північні штати (“Союз”) відмовлялися повертати рабів-втікачів, і побоюючись, що новообраний президент Лінкольн буде прагнути покінчити з рабством в США. 

Штати, які підтримували рабство і вільні штати в 1861 році
Штати, які підтримували рабство і вільні штати в 1861 році

У 1862 році Сполучені Штати знаходилися у розпалі кривавої і жорстокої громадянської війни між південними рабовласницькими штатами та північними штатами, які скасували рабство. Південь і Північ проводили спаринг протягом багатьох років з приводу їх поглядів на майбутнє рабства. Південні штати вважали, що вони мали право на вихід з Союзу і на визначення своїх власних законів; в той же час, північні штати стверджували, що штати не мали конституційне право на відділення і рішуче виступали проти рабства. Економіка Півдня була в значній мірі залежна від бавовни, яка вирощувалась з використанням рабської праці; між тим, Північ був в розпалі індустріалізації, яка покращила продуктивність праці робітників і знизила вартість робочої сили.

Битва під Геттісбургом, літографія Currier and Ives
Битва під Геттісбургом, літографія Currier and Ives

Президент Лінкольн спочатку казав, що заради збереження Союзу він би не покінчував з рабством, але коли розпочалася війна, 1 січня 1863 р. Лінкольн видав указ, яким звільнив всіх рабів в “бунтівних” штатах півдня. (Цей указ не поширювався на рабів в шатах, які не намагалися відокремитися: Міссурі, Кентуккі, Меріленд і Делавер) Таким чином, війна перетворилася з війни за національне возз’єднання на війну проти рабства. Прокламація про звільнення рабів дозволила звільненим рабам приєднатися до армії Союзу, і незабаром понад 200 000 афро-американців, головним чином, колишніх рабів, приєдналися до боротьби з півднем. Їх зусилля були значними, і допомогли повернути хід війни. Те, що війна стала війною за свободу, завадило європейським державам, таким як Великобританія та Франція, продовжувати надавати допомогу Півдню, наприклад, шляхом продажу військових кораблів, тому що вони побоювалися того, що їх допомогу буде сприйнято як підтримку рабства.

Мрія Мартіна Лютера Кінга

Сто років потому, расизм і сегрегація все ще були закріплені в американському суспільстві і праві. Після закінчення громадянської війни, багато штатів прийняли закони, які ускладнили або заборонили афро-американцям голосувати, займати державні посади або відвідувати певні ресторани або магазини. До 1950 року навіть громадські фонтани з питною водою були сегрегованими, не кажучи вже про школи та автобуси. Екстремістські групи, такі як Ку-Клукс-Клан, а також поліція, разом провадили сегрегацію. Натовпи расистів атакували і вбивали (“лінчували”) тисячі афро-американців, які на їх думку порушували соціальні норми, створюючи атмосферу страху для всіх.

Афро-американець п’є з громадського фонтану для "кольорових"
Афро-американець п’є з громадського фонтану для “кольорових”

У 1955 році, в ключовому моменті у русі за громадянські права в США, Роза Паркс, афро-американська жінка з Монтгомері, штат Алабама, відмовилася поступитися місцем у міському автобусі білій жінці, і була заарештована. Обурений, преподобний Мартін Лютер Кінг-молодший організував автобусний бойкот у Монтгомері, у якому афро-американці відмовилися користуватися міськими автобусами до ти пір, поки не зміняться зміни расистські закони. [У відповідь, білі екстремісти кидали пляшки із запальною сумішшю у місцеві негритянські церкви.] Кінг був заарештований, але звинувачення спричинило непередбачені наслідки, привернувши увагу нації до цього питання, із громадською думкою твердо у підтримку Кінга. Після 381 днів і низки судових рішень, бойкот закінчився прийняттям закону, який дозволив афро-американцям займати будь-яке місце у міських автобусах.

Кінг продовжував звертатись до ненасильницької громадянської непокори, щоб привернути увагу до своєї боротьби за громадянські права. Він допоміг організувати сидячі страйки в місті Бірмінгем, штат Алабама, в 1963 році на знак протесту проти несправедливих і расистських законів. У відповідь на це, місцева поліція використала водомети і поліцейських собак проти мирних демонстрантів. Нація була шокована. Начальник поліції втратив роботу, і місцева сегрегація почала розпадатися.

У тому ж році Кінг допоміг організувати “Марш на Вашингтон за робочі місця і свободу”, у якому більше чверті мільйона чоловік приїхали у Вашингтоні, округ Колумбія, щоб вимагати прийняття законів про громадянські права, покінчити із сегрегацією в школах, прийняти закон, що забороняє расову дискримінації у сфері зайнятості, отримати захист від жорстокості поліції, а також прийняти закон про мінімальну заробітну плату. У той час це був найбільший громадський протест в історії столиці. 28 серпня 1963 р., протягом Маршу на Вашингтон, Кінг виступив з 17-хвилинною промовою, в якій були наступні знамениті рядки:

Я маю мрію, що одного прекрасного дня нація підніметься і прийме істинний сенс свого девізу: “ми вважаємо, що ці істини є самоочевидними: що всі люди створені рівними”. Я маю мрію, що настане день, коли на червоних пагорбах Джорджії сини колишніх рабів і сини колишніх рабовласників зможуть разом сісти за стіл братства. Я маю мрію, що настане день, коли навіть штат Міссісіпі, штат задушливій від спеки несправедливості, задушливій від спеки пригноблення, буде перетворений на оазис свободи і справедливості. Я маю мрію, що четверо моїх маленьких дітей будуть жити в країні, де їх будуть судити не за кольором їх шкіри, а відповідно до їх особистих якостей. Я маю мрію сьогодні.

Широко вважається, що ця промова сприяла прийняттю Закону про громадянські права 1964 року.

Два лідери, трагічна доля

У пантеоні борців за громадянські права в США, Лінкольна і Кінга можна знайти на початку списку. На жаль, обидва вони були вбиті екстремістами, роздратованими напрямком, в якому вони рухали націю. Президент Лінкольн був вбитий прихильником рабства, актором Джоном Уїлксом Бутом 14 квітня 1865 р., в той час як Лінкольн дивився п’єсу в театрі Форда у Вашингтоні, округ Колумбія. Кінг був убитий 4 квітня 1968 р. в’язнем-утікачем Джеймсом Ерлом Реєм, визнаним расистом, який після вбивства намагався втекти в Родезію (Зімбабве) – країну, керовану білими. Боротьба за рівність у Сполучених Штатах ніколи не було простою або швидкою – її лідери буквально жертвували своїм життям заради свободи. У цьому році важливих ювілеїв боротьби за громадянські права, давайте вшануємо тих, хто пожертвував так багато для нас усіх, продовжуючи при цьому підтримувати права людини для всіх людей, де б вони не жили.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s