Історія з’їздів Республіканської партії США

Автор: Джанін Балекджіан, стажист консульського відділу

Read in English

З’їзд Республіканської партії в цьому році буде проходити в місті Тампа Бей, штат Флорида, 27-30 серпня. Під час неї, Мітт Ромні офіційно стане кандидатом від республіканців, забезпечивши достатньо делегатів для цього ще в травні, а інші республіканські лідери будуть виступати з промовами, щоб заохотити голосуючих, зокрема, у важливому штаті Флорида (штат з великим населенням, який коливається між підтримкою кандидатів на пост президента від демократів і республіканців). У той час, як у далекому минулому на з’їзді партії могли залишатись деякі сумніви про те, хто стане кандидатом, сучасна система первинних виборів і партійних нарад в штатах зруйнувала майже все відчуття драми. Малоймовірно, що якийсь незадоволений лідер партії грюкне дверима на з’їзді і створить свою власну політичну партію, яка кине виклик і Ромні і Обамі. Але саме такий сценарій відбувся на з’їзді Республіканської партії століття тому, в 1912 році. 

Тедді Рузвельт
Тедді Рузвельт

Республіканська партія була сильною на початку минулого століття. Починаючи з президентства Вільяма Маккінлі в 1897 році, республіканці насолоджувалися 15 роками безперервного правління. Сама партія, однак, зазнала значних змін. Мак-Кінлі, якій мав тісні зв’язки з бізнес-істеблішментом, був останнім республіканцем цього періоду, і останнім залишком Позолоченого століття. Коли Мак-Кінлі був убитий в 1901 році, його віце-президент Теодор “Тедді” Рузвельт зайняв пост президента. Рузвельт виявився неймовірно популярним громадським діячем, який запровадив Прогресивну еру на національному рівні (вона розпочалася за кілька років до цього на рівні штатів та місцевому рівні). Прогресивна ера була антитезою Позолоченого століття – під час Прогресивної ери такі політики, як Тедді Рузвельт, зробили боротьбу з корумпованими корпораціями і політичними машинами своїм головним пріоритетом. Рузвельт був відомий як «руйнівник трестів», бо він розділив великі корпорації, які використовували свої розміри та потужності, щоб обійти системи регулювання і використав їх в якості прикладів, щоб заставити інші компанії добровільно слідувати закону. На додаток до розділення трестів, Тедді Рузвельт з розумінням ставився до потреб працівників в США, і пообіцяв “Чесну угоду”, щоб захистити американський середній клас.

Вільям Говард Тафт
Вільям Говард Тафт

У 1908 році, прослуживши два терміни, Тедді Рузвельт вирішив не балотуватися на новий термін на посаді президента, а замість цього схвалив кандидатуру Вільяма Говарда Тафта, члена свого кабінету. Рузвельт був переконаний, що Тафт буде виконувати його прогресивний порядок денний, і Тафт легко переміг демократичного кандидата Вільяма Дженнінгса Браяна. Однак, прийшовши до влади, Тафт проявив себе політично некомпетентним. Він не звертав уваги на засоби масової інформації і в нього не було харизми Рузвельта, що призвело до плутанини щодо його іміджу. На відміну від Рузвельта, він не виступав публічно проти великого бізнесу, що, в поєднанні з тим, що він призначив в кабінет політиків, які вступали проти прогресивного руху, призвело к тому, що багато людей, в тому числі Рузвельт, вважали що Тафт насправді не був прогресивним. Насправді, Тафт подав 90 антимонопольних позовів, в порівнянні з 54, поданих Рузвельтом, але консервативна риторика Тафта коштувала йому підтримки Рузвельта та його реформаторів.

Тедді Рузвельт під час виступу
Тедді Рузвельт під час виступу

Тафт, як чинний президент, очікував легкого висування на другий термін на з’їзді Республіканської партії у1912 р. Однак, після розбіжностей через компанію U.S. Steel, яку Рузвельт вважав чесним бізнесом, а Тафт звинувачував за антимонопольним позовом, Рузвельт висунув і свою кандидатуру. Рузвельт виграв більшість на праймеріз, але праймеріз були набагато менш важливими в той час, і Тафт отримав підтримку Республіканського істеблішменту, незважаючи на громадську популярність Рузвельта. У 1912 році з’їзд Республіканської партії затягнувся на два тижні аж до моменту, коли Рузвельт, розуміючи, що він не виграє, зібрав своїх прихильників поза зали з’їзду і оголосив про створення власної третьої партії, Прогресивної, поступившись республіканською номінацією Тафту. Прогресивна партія була відома як «Партія лосів», тому що після своєї промови, Рузвельт сказав репортерові: «Я здоровий, як лось». У своєму виступі щодо утворення Прогресивної партії, Рузвельт заявив, що «розірвання нечестивого альянсу між корумпованим бізнесом та корумпованою політикою є першим завданням державності в цей день».

Виборчі перегони 1912 року стали конкурентними тристоронніми перегонами, на яких Тафт і Рузвельт працювали один проти одного, а також проти демократа Вудро Вільсона. Всі троє стверджували, що вони прогресивні і намагалися переконати в цьому виборців. В ході передвиборної кампанії, Рузвельта було поранено пострілом в груди, і замість того, щоб залишатись в лікарні, він виступив з 90-хвилинною промовою, на якої він заявив: «Цього недостатньо, щоб вбити лося». Рузвельт провів сильну кампанію, але частина електорату, яка, як правило, голосувала за республіканців, була розділена між ним і Тафтом, що дозволило Вудро Вільсону легко перемогти на президентських виборах. 1912 рік був єдиним в історії США, коли основний кандидат від партії посів третє місце в президентських перегонах: Рузвельт отримав 88 голосів Колегії вибірників проти 8 Тафта, а Вільсон переміг з 435 голосами. (Результати народного голосування були 41,8% за Вільсона, 27,4% за Рузвельта, 23,2% за Тафта, і 7,6% за інші невеликі партії. Кандидати виграли в 40, 6 і 2 штатах, відповідно.) Вибори 1912 року завершили 15 років Республіканського президентства, але Вільсон також виявився ідейно прогресивним протягом своїх двох термінів.

Вудро Вільсон, остаточний переможець 3-сторонніх президентських перегонів 1912р.
Вудро Вільсон, остаточний переможець 3-сторонніх президентських перегонів 1912р.
Advertisements

One thought on “Історія з’їздів Республіканської партії США

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s