50 штатів за 50 днів: Каліфорнія: Пригоди в “Золотому” штаті

Автор: Джеймс Вулф, прес-аташе

Read in English

Було б легко припустити, що штат, який став моїм домом, не потребує окремого представлення, але це не так, навіть якби в Каліфорнії не було б нічого, окрім її найвідоміших місць: Лос-Анджелесу (з Голлівудом і Діснейлендом), Сан-Франциско (міст Золоті Ворота) і Силіконової Долини. В Сан-Франциско (ніколи не називайте його «Фріско» перед місцевими!) і Лос-Анджелесі є багато прихованих місць, які можна відкрити відвідувачеві, і, мабуть, тому ці міста є двома з п’яти найбільш популярних серед іноземців. Каліфорнія сама по собі є другим найбільш відвідуваним штатом після Нью-Йорку – її відвідало 6,1 мільйонів туристів в 2011 році (штаті Нью-Йорк відвідало 9,5 млн., 98% з яких відправилися в місто Нью-Йорк), випередивши Флориду (яка випереджала Каліфорнію протягом декількох років протягом найгіршої з недавніх глобальних економічних криз). Багато відвідувачів вирушили в Лос-Анджелес (3,6 млн.), або Сан-Франциско (2,9 млн.), або навіть в обидва міста – улюблений маршрут для відвідувачів, коли можна відвідати одне місто і переїхати в інше по знаменитому прибережному маршруту по Першому шосе через такі міста, як Монтеррей і Санта-Барбару.

Вид на Санта-Барбару з будівлі суду

Санта-Барбара (мій дім!) – це «Американська Рив’єра», мікрокосм більшості речей, які роблять цей штат таким чудовим. Невелике місто і його околиці (з населенням близько 220 000), лежать на відносно тонкій смужці рівнини і пагорбів, розташованої між горами Сьєрра-Лос-Падрес на півночі і каналу Санта-Барбара на півдні (на іншій стороні безлюдних островів Ченел Айлендс – Тихий океан). Чарівна іспанська колоніальна архітектура приваблює багатьох відвідувачів, зокрема, до будівлі суду, гарнізону, і Місії Санта-Барбари, відомої як «Королева місій» (21 місія була побудована іспанцями на початку 1800-х років у місці, що зараз є Каліфорнією). Відповідно з законами по районуванню, будівлі в центрі міста повинні мати три поверхи або менше і відповідати іспанському колоніальному стилю, за винятком 7-поверхового театру Гренада, який є єдиною висотною будівлею, що пережила землетрус 1925 року і нещодавно була поновлена до свого первісного вигляду. Місто пропонує широкий вибір кулінарних шедеврів з усього світу, але найбільш відомими є мексиканська кухня і свіжі морепродукти. «Країна вин Санта-Барбари», розташована по сусідству, хоча і менш відома, ніж Сонома і Напа з Північної Каліфорнії, але виробляє одні з кращих вин шардоне, піно нуар, і сіра. (У 2004 році фільм «На узбіччі» (Sideways) багато зробив для прославлення піно нуар із Санта-Барбари). Для тих, хто любить відпочинок на природі, в місті і його околицях є чудовий пляж для серфінгу, плавання і загоряння, велосипедні маршрути як для початківців, так і складні, численні пішохідні стежки з захоплюючим видом на місто і океан або доступом до прихованих басейнів, струмків і невеликих водоспадів, гори з трамплінами для дельтапланів, і привабливі скелі для скелелазіння.

Місія Санта-Барбари
Винокурня у Санта-Барбарі

Скелелазіння є одним з багатьох видів екстремального спорту, для яких ідеально підходить Каліфорнія, приваблюючи багато прихильників із всього світу до деяких з найвідоміших Мекк цих видів спорту. Для скелелазів, таких невеликих прибережних скель, як Гібралтару Санта-Барбари та каньйону Сан-Ісідро буде достатньо, щоб зробити відвідування вартим. Великі скелі, такі як Такітц і Сюїсайд, Піннеклс, озеро Тахо, і Нідлс, заслужено більш відомі і пропонують сходження, які можуть зайняти весь день (не забувайте використовувати шоломи в Нідлс, тому що падаючі камені там є реальною проблемою). Проте, два найбільш відомих місця для скелелазіння знаходяться у Національному парку Джошуа Трі і Національном парку Йосеміті (включаючи Туоламне).

Національний парк Йосеміті
Скеля Хаф Доум в Національному парку Йосеміті

Йосеміті всесвітньо відомий як одне з найкращих місць на землі для сходження по «великій стіні» – скелі висотою від 1000 до 3300 футів (від 300 метрів до одного кілометра), яке може займати від 3 днів і більше. Найвідоміші скелі в Йосеміті – це Ель Капітан, Хаф Доум, Глейшер Поінт і Сентінел, хоча є ще і багато інших. «Ніс» Ель-Капітану – це маршрут по відомій ділянці в масивному гранітному схилі, який в цілому розглядається як складний, бо вимагає, щоб альпіністи провели принаймні дві ночі на виступі під час багатоденного сходження. Також, по цьому схилу не можна було піднятись без підтримуючого альпіністського обладнання (на відміну від «вільного лазіння», де використовується тільки підстраховуючи обладнання, для того, щоб упіймати альпініста, коли він чи вона почне падати) до 1993 року, коли Лінн Хілл вперше зробила це після декількох спроб; надалі вона повторила свій подвиг за 23 години, першою пройшовши маршрут методом вільного лазіння менш ніж за день. Типове житло альпініста в Йосеміті – це намет у знаменитому таборі 4, де щоліта збираються сотні альпіністів. Як і скрізь в Йосеміті, туристи повинні повісити їжу в «мішки для ведмедя» на мотузці між деревами – інакше ведмеді вдеруться в намети і автомобілі в пошуках їжі!

Автор цієї статті підіймається по скелі в Національному парку Джошуа Трі

Для тих альпіністів, які люблять спати на рівній поверхні, але також жадають деяких із найскладніших скель в Сполучених Штатах, Національний парк Джошуа Трі в пустелі Мохаве близ Палм-Спрінгс є відмінним вибором. Скелі знаходяться на тисячах кам’яних насипів, випадково розкиданих по пустелі. Вони були сформовані 100 000 000 років тому від охолодження магми під поверхнею, яка потім піддалася ерозії ґрунтовими водами. Тому ці скелі дуже міцні, і зношують взуття і кінчики пальців протягом декількох днів сходження. Мало хто підіймається більш ніж на 4 або 5 довжин мотузки (стандартна мотузка – 165 метрів), і легко знайти всі маршрути, які ви можете захотіти, в радіусі однієї довжини мотузки. У зимовий час альпіністи шукають південні скелі, щоб скористатися теплом сонця, а влітку прагнуть тіні, бо було б божевіллям лізти під палючим сонцем. Ще одна перевага Джошуа Трі в порівнянні з Йосеміті, крім коротких підйомів, є у тому, що багато зі скель також набагато більш доступні, і не вимагають відправлятись в гірські походи, щоб дістатись до них. Хоча з першого погляду в денний час Джошуа Трі здається мертвою пустелею, де не росте нічого, крім дерев Джошуа (це юки, які прославився, опинившись на обкладинці альбому U2 «Joshua Tree», і які можуть жити до 1000 років), кактусів і невеликих пустельних рослин, місце оживає вночі. Це рідкісне задоволення – встати до сходу сонця (вдома я так не роблю!) і подивитись на койотів, зайців та інших істот, які блукають по усьому табору.

Скеля в Національному парку Джошуа Трі

Звичайно, в Каліфорнії є багато чого робити, крім скелелазіння. Тим, хто зацікавлений іншими видами спорту, Каліфорнійські гори Сьєрра-Невада пропонують ентузіастам гірських лиж відмінне катання на лижах, особливо на озері Тахо, а в багатьох місцях і катання на лижах по пересіченій місцевості. Моє улюблене місце – це Національний парк Секвоя, де росте секвоя Сьєрра (Також відома як гігантська секвоя, це найбільші дерева в світі за загальним обсягом, з середньою висотою 50-85 метрів і діаметром 6-8 метрів. Їх прибережні двоюрідні брати, Каліфорнійські червоні дерева – найвищі дерева на Землі, і досягають 115,5 метрів у висоту. Каліфорнія, до речі, також є домом для найстаріших дерев у світі, сосен Великого Басейну, найстарішій з яких 4843 років). Катання на гірському велосипеді, бейс-джампінг і дельтапланеризм, і багато інших популярних видів спорту притягують гостей та місцевих жителів в гори штату. Ті, кому більш подобається океан, серфінг, вітрильний спорт, віндсерфінг та каякінг, притягуються також.

Секвоя Сьєрра (гігантська секвоя) у Національному парку Секвоя
Каліфорнійські червоні дерева

Як було зазначено на початку, Каліфорнія пропонує багато цікавого також і для прихильників м’якої гри. Якщо ви бажаєте розслабитися у винній країні або відчути культуру великих міст, чи шукаєте більш урбанізованих гострих відчуттів в міських тематичних парках, або просто насолоджуєтесь красою штату, в Каліфорнії можна побачити багато чого.

Захід сонця в Санта-Барбарі

Декілька фактів:

Каліфорнія є самим густонаселеним штатом в США (близько 38 мільйонів мешканців), третім за величиною (400 км в ширину, 1240 км довжиною), і з економікою, що могла б поставити її на восьме місце в світі, якби вона була незалежною країною. На час прибуття європейців, її вже заселяли близько 70 різних індіанських племен. Іспанці не починали серйозно заселювати Альта Каліфорнію аж до 19 століття, незадовго до того, як вони її втратили Мексиці, яка, в свою чергу, швидко втратила її через внутрішній заколот (протягом недовгої Каліфорнійської Республіки) та приєднанню Каліфорнії до Сполучених Штатів (на відміну від американської Каліфорнії, мексиканський штат Баха Каліфорнія має більш давню історію європейських поселень). Каліфорнія стала 31-м штатом Сполучених Штатів Америки 9 вересня 1850.

Каліфорнія є домівкою для трьох команд Національної хокейної ліги (переможці Кубку Стенлі 2012 Лос-Анджелес Кінгз, Анахайм Дакс і Сан-Хосе Шаркс), двох команд Національної футбольної ліги (Сан-Франціско 49 і Окленд Рейдерс), чотирьох команд Національної баскетбольної асоціації (Лос-Анджелес Лейкерс , Голден Стейт Уорріорс, Сакраменто Кінгс та Лос-Анджелес Кліпперс – колишні Баффало Брейвс), п’яти команд МЛБ (Анахейм Енджелс, Окленд Атлетікс, Сан-Дієго Падрес, Лос-Анджелес Доджерс і Сан-Франціско Джайантс – Доджерс і Джайантс раніше були засновані в Брукліні, штат Нью-Йорк), а також трьох команд Вищої ліги футболу (Лос-Анджелес Гелаксі, Клуб Депортіво Чівас США, Сан-Хосе Ертквейкс).

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s