50 штатів за 50 днів: Це Рай? Ні, це Айова

Автор посту: Рендалл Хагер, Аташе з питань сільського господарства Посольства США

Read in English

Слоган штату: “Ми високо цінуємо наші свободи, а також ми будемо підтримувати наші права”

Оскільки я народився і виріс в Айові, цитата з фільму «Field of Dreams», які я використував для назви, завжди мали для мене особливе значення. Видатні люди штату, багаті сільськогосподарські угіддя та природна краса – усе робить цей штат вартим, аби його відвідати. Від чудових велосипедних маршрутів до лідерства в сільському господарстві та промисловості, а також багатою історією досягнень, Айова сповнена багатьма можливостями.

Капітолій штату в столиці Де-Мойн
Капітолій штату в столиці Де-Мойн

Історія та символи штату

Штат Айова був прийнятий до Союзу 28 грудня 1846 року, ставши 29-м штатом, що приєднався.  Штат займає 30-е місце в США за чисельністю населення (близько трьох мільйонів осіб) і 23-є за загальною площею. Айова відома як сільськгосподарський штат, де майже 90 відсотків земель – орані. Вона – лідер у виробництві кукурудзи та сої. Айову часто називають “Штатом високої кукурудзи”, і не дарма. Це лідерство в сільському господарстві допомагає Айові грати провідну роль у світовій продовольчій безпеці, зокрема з Айови вийшов лауреат Нобелівської премії д-р Норман Борлоуг (Dr. Norman Borlaug), а також проходять такі заходи як вручення Всесвітньої продовольчої премії (World Food Prize).

 Квітка штату: Шипшина (дика троянда)
Квітка штату: Шипшина (дика троянда)

Квітка штату: Шипшина (дика троянда)

26-а Генеральна Асамблея штату Айова проголосила шипшину офіційною квіткою штату в 1897 році. Вона була обрана тому, що квітками шипшини було прикрашено військовий корабель USS Iowa у тому ж році. Хоча Генеральною Асамблеєю не було призначено жодного конкретного виду квітки, але так сталося що шипшина (Rosa pratincola) найбільш часто зустрічається у якості офіційної квітки. Дикі троянди ростуть по всій території штату і квітнуть з червня до кінця літа. Квітка дикої троянди має різні відтінки рожевого з великою кількістю жовтих тичинок в центрі. Перед основним заселенням штату та розвитком сільського господарства, велика частина Айови була вкрита травами прерій.

25-тицентова монета Айови: Єдина монета у США із символами освіти
25-тицентова монета Айови: Єдина монета у США із символами освіти

25-тицентова монета Айови: Єдина монета у США із символами освіти

Коли у 2004 році губернатор Вілсак и голова Монетного двору США оприлюднили перед широким загалом 29-тий випуск 25-тицентової монети біля Капітолію штату Айова, головний акцент було зроблено на освіті. Школярі та вчителі були запрошені на цей захід, оскільки нова 25-тицентова монета Айови – була першою і єдиною монетою у США із символами освіти. Для монети за основу взяли картину художника Гранта Вуда «Arbor Day», на якій зображено маленьку школу на одну кімнату і учнів, що саджають дерево. Слоган, що розміщено на монеті, звучить так: «Освіта – це основа».

Птах штату: Східний щиглик
Птах штату: Східний щиглик

Птах штату: Східний щиглик

Генеральна Асамблея Айови проголосила східного щиглика, також відомого як американський щиглик або дика канарейка, офіційним птахом штату в 1933 році. Цього птаха було обрано офіційним, тому що, зазвичай, його можна зустріти в багатьох місцях Айови, до того ж він часто залишається у штаті протягом зими. Насіння кульбаб, соняшнику, амброзії і примули є основним джерелом харчування для східних щигликів (Carduelis tristis). В кінці липня або напочатку серпня, щиглики будують свої гнізда з рослинної сировини, оздоблюючи їх пухом. Із синьо-білих яєць за два тижні з’являються пташенята, а згодом, через два-три тижні пташенята залишають гніздо. Верхня частина голови самця чорного кольору, а яскраво-жовте тіло прикрашене чорними крилами  та хвостом. Самка, зазвичай, оливкового кольору з коричневим хвостом і крилами. Самець щигля одягається у такий «простий одяг» взимку.

Дерево штату: дуб
Дерево штату: дуб

Дерево штату: дуб

Дуб було призначено офіційним деревом штату в 1961 році. Генеральна Асамблея Айови вибрала дуб, тому що це символ достатку, а також тому, що це дерево служить житлом, джерелом їжі та місцем для гніздування для багатьох тварин і птахів. Важко знайти в Айові ліс, в якому б не було принаймні одного виду дуба. Жодна інша група дерев не є такою важливою для людей і дикої природи. Жолуді дубів входять в основний раціон багатьох тварин і птахів. Олені, дикі індички, фазани, перепела, лісові качки, єноти, білки, бурундуки і кілька видів дятлів залежать від жолудів – значної частини їх раціону.

Джерело

Унікальні символи і культурні цінності Айови

Як взагалі думають про Айову? Нариклад, що вона пласка. Близько сорока років тому письменники з міста Де-Мойн та деякі інші проїхалися уздовж усього штату, аби вивчити його. До речі, звідти походить термін «RAGBRAI» (the Register’s Great Bike Ride Across Iowa), «Великі перегони на велосипедах по Айові», в яких беруть участь майже десять тисяч велосипедистів на тиждень. В своєму роді, сьогодні це найстаріший, найдовший і найбільший веломаршрут. Перед очима велотуристів прокочуються гарні пейзажі, особливо на північному сході, багатому на грунти, сформовані ще у льодовиковий період. Традиція «RAGBRAI» вважає, що велосипедисти під час старту на західному кордоні мають занурити задні колеса у річку Міссурі, а через тиждень – передні колеса в в річку Міссісіпі.

 "Масляна корова" на ярмарку
“Масляна корова” на ярмарку

Національний ярмарок Айови

Визнаний у всьому світі, Національний ярмарок Айови, є найбільшою подією в штаті, однією з найстаріших і найбільших сільськогосподарських і промислових виставок в країні. Щороку в ній беруть участь більше мільйона людей з усього світу. Національний ярмарок Айови, що проходить в місті Де-Мойн – це справді велике свято Айови, на якому можна побачити найкращі досягнення  в сільському господарстві, промисловості, індустрії розваг тощо. Це справжній пульс на Середньому Заході, якому нема рівних.

Молодий фермер
Молодий фермер

Національний ярмарок Айови надихнув письменника Філа Стонга написати роман «State Fair», про нього знято три кінофільми, поставлено мюзикл на Бродвеї. Без сумніву, це найголовніша національна подія в сільському господврстві. Національні засоби масової інформації часто пишуть про цей ярмарок як про однуі з топ-подій в країні. У 2004 році в США тижневик «USA Weekend» назвав Національний ярмарок Айови вибором №2 для літніх розваг у Сполучених Штатах, після Таймс-сквер у Нью-Йорку, розваг в національному парку Cedar Point Park Resort в штаті Огайо і Діснейленду в Каліфорнії.

Журнал «Living magazine» назвав Національний ярмарок Айови  однією з «30 кращих подій на Середньому Заході, які  Ви маєте відвідати». Ярмарок також включено в бестселлер про найкращі туристичні маршрути Нью-Йорк Таймс «1000 місць, які треба побачити, перед тим як померти», а  також в книгу «1000 місць в США і Канаді, які треба побачити, перед тим як померти “.

Джерело

Видатні жителі Айови

Джон Уейн, кінозірка

Герберт Гувер, 31 президент США

Доктор Норман Борлоуг, науковий співробітник

Джон Вінсент Атанасов і Кліффорд Беррі, одні із винахідників комп’ютера

Віце-президент Генрі Уоллес,що служив під керівництвом президента Франкліна Д. Рузвельта і заснував рух Pioneer Hi-Bred International

Керрі Чепмен Кетт, жінка-лідер, чиї зусилля привели до надання жінкам права голосувати на виборах

Світова премія за найкращі продукти харчування

Всесвітня продовольча премія була задумана доктором Норманом Е. Борлоугом, лауреатом Нобелівської премії 1970 року. З 1986 року цією премією було нагороджено видатних людей, які зробили важливий внесок у підвищення якості, кількості та доступності продовольчих товарів в усьому світі. Лауреатами були визнані представники таких країн як Бангладеш, Бразилія, Китай, Куба, Данія, Ефіопія, Індія, Мексика, Сьєрра-Леоне, Швейцарія, Великобританія, Організація Об’єднаних Націй та Сполученимі Штати. У 1990 році бізнесмен і філантроп Джон Руан із Де-Мойну став спонсором цієї премії і заснував фонд «World Food Prize Foundation», що розміщується в місті Де-Мойн, штат Айова.

Джерело

Річка Міссісіпі
Річка Міссісіпі

Основні річки

Дві річки, які формують більшу частину кордону штату Айова, це Міссісіпі на сході, і Міссурі на заході. Ранні дослідники, а також багато французів подорожували вниз по Міссісіпі і залишили багато поселень на берегах річки: Дюбуа, названий на честь Джуліана Дюбуа. Ранні мандрівники-дослідники теж були французами: батько Жак Маркетт і Луї Жулі, які подорожували по річці в 1673 році. Вони поставили на карті недослідженої області колонію Нова Франція. Весь цей район належав Франції в 1682 році і називався “Louisiane” на честь французького короля Людовика XIV (King Louis XIV).

Ці річки сприяли економічному розвитку штату, а також транспортуванню сільськогосподарської продукції в морські порти на півдні країни.

Сільське господарство Айови

Айова добре відома як провідний виробник сільськогосподарської продукції, в першу чергу кукурудзи, соєвих бобів, а також тваринництва. Її внесок в економіку штату становить близько 17 відсотків від загальної вартості, а виробництво, промисловість і торгівля стає все більш важливим для загальної міцності економіки. Фермери Айови пишаються своєю історією.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s