50 Штатів за 50 Днів: Знаменитості Арканзасу: Білл Клінтон і Дуглас МакАртур

Автор посту: Семюел Гейбл, працівник Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні

Read in English

Білл Клінтон народився в маленькому містечку Хоуп, штат Арканзас, у 1946 році. Протягом навчання в школі він проявив себе яскравим учнем та вправним саксофоністом. Протягом якогось часу Білл навіть збирався зробити кар’єру професійного музиканта. Проте згодом він дійшов висновку, що саме на державній службі зможе якнайкраще себе проявити.

Будинок дитинства Білла Клінтона, місто Хоуп, штат Арканзас
Будинок дитинства Білла Клінтона, місто Хоуп, штат Арканзас

Після закінчення школи Білл Клінтон навчався у Джорджтаунівському університеті, де вивчав міжнародні відносини. Він також виграв престижну стипендію імені Роудса, що надавала можливість навчатися в Оксфордському університеті в Англії. Після навчання в Оксфорді Білл отримував подальшу освіту в юридичній школі Єльського університету, де й зустрівся з Гілларі Родем. Після завершення навчання, у 1973 році, пара одружилася.
Клінтони переїхали до Арканзасу, де Білл невдовзі вийшов на політичну арену. У 1976 році його було обрано генеральним прокурором штату. У 1978 році Білл Клінтон став губернатором Арканзасу, одним із наймолодших губернаторів в історії США. На наступних виборах він програв, проте знову отримав цей пост на виборах, що відбулися потому. Клінтон обрав центристський підхід у своєму врядуванні, дотримуючись як ліберальних, так і консервативних підходів у справах.

Новообраний губернатор Арканзасу Білл Клінтон з президентом Джиммі Картером, 1978 рік
Новообраний губернатор Арканзасу Білл Клінтон з президентом Джиммі Картером, 1978 рік

У 1992 році Білл Клінтон балотувався на пост президента країни. Він переміг чинного Джорджа Буша у кампанії, що підкреслювала економічні проблеми. У 1996 році він переміг Боба Доула і виграв другий президентський термін. Президентство Білла Клінтона найвідоміше економічним процвітанням і сумно звісним сексуальним скандалом з Левінські. Останній приніс Клінтону сумнівну честь бути другим президентом в історії США, якому загрожував імпічмент (так само, як Ендрю Джонсон перед ним, Клінтон був виправданий Сенатом).

Незважаючи на цю невдачу, до кінця свого президентства і в наступні роки Білл Клінтон зумів повернути собі чималу популярність. На сьогоднішній день він залишається активним на геополітичній арені, підтримуючи різні проекти у сфері освіти, охорони здоров’я і навколишнього середовища. У місті Літл-Рок можна відвідати Президентську бібліотеку Клінтона.

Президентський центр Білла Клінтона в Літтл-Рок, Арканзас
Президентський центр Білла Клінтона в Літтл-Рок, Арканзас

Дуглас МакАртур народився в сім’ї військового у 1880 році в казармах Літл-Рока в Арканзасі. Він виріс на західному кордоні, де, як кажуть, навчився їздити верхи і стріляти ще до того, як читати й писати. У 1903 році МакАртур закінчив військову академію армії США найкращим учнем свого класу. Під час Першої світової війни він очолив війська у Франції, і отримав звання бригадирного генерала. У 1935 році йому була поставлена задача створити та організувати філіппінські збройні сили. Коли прийшов час переходу на нове місце служби, МакАртур полишив свій пост в армії США, аби продовжити працювати з філіппінцями.

Дуглас МакАртур, Маніла, 1945 р.
Дуглас МакАртур, Маніла, 1945 р.

Через загрозу з боку імперської Японії в 1941 році, МакАртур був відкликаний до діючої армії. Його  було призначено командувачем збройними силами армії США на Далекому Сході. Коли японці напали на Філіппіни, МакАртур і його війська були розбиті. Він і його родина були евакуйовані до Австралії, де він хвацько заявив: “Я повернуся”.

У 1942 році МакАртур був призначений Верховним головнокомандувачем союзними військами в південно-західній частині тихоокеанського регіону. Він керував американською кампанією з послідовного захвату стратегічно важливих тихоокеанських островів (“island hopping” campaign) . У 1944 році після того, як війська МакАртура звільнили Філіпіни від японського контролю, він хвацько зійшов на беріг і сказав: “Я повернувся”.

МакАртур офіційно прийняв капітуляцію Японії в 1945 році. У наступні роки він займався військовою демобілізацією та економічним відновленням Японії.

Імператор Хірохіто і генерал МакАртур під час першої зустрічі в Посольстві США, Токіо, 27 вересня1945 р.
Імператор Хірохіто і генерал МакАртур під час першої зустрічі в Посольстві США, Токіо, 27 вересня1945 р.

Коли спалахнула Корейська війна, МакАртур був призначений головою очолюваної США коаліції збройних сил Організації Об’єднаних Націй. Під його командуванням коаліція витіснила північнокорейські комуністичні сили з Південної Кореї і прогнала далі через всю Північну Корею аж до кордону з Китаєм. Незабаром китайські війська прорвалися через кордон і відкинули війська МакАртура назад до Південної Кореї. У відповідь МакАртур попросив дозволу у президента Трумена бомбити Китай. Побоюючись, що такі дії можуть призвести до третьої світової війни, Трумен відмовився. МакАртур пішов проти рішення Трумена і згодом був відсторонений від займаної посади за непокору. Його звільнення здійняло чимало шуму серед американської громадськості.

У 1952 році багато хто припускав, що МакАртур буде балотуватися на пост президента. Проте він ніколи цього не зробив. До кінця життя МакАртур продовжував насолоджуватися публічним захопленням. Він помер у 1964 році. Сьогодні ряд вулиць і громадських споруд названі на його честь, вони бережуть пам’ять про цього сина штату Арканзас.

Почесний знак на честь Медалі Пошани МакАртура, прикріплений на барак МакАртура у військовій академії Вест Поінт, штат Нью-Йорк
Почесний знак на честь Медалі Пошани МакАртура, прикріплений на барак МакАртура у військовій академії Вест Поінт, штат Нью-Йорк
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s