50 Штатів за 50 Днів: Меріленд – місце народження американського гімну

Автор: Семюел Гейбл, працівник Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні

Read in English

Коротка історія національного гімну США “The Star Spangled Banner” (“Прапор, усипаний зірками”)

Панорама міста Балтімор вночі
Фото: Управління Меріленду з туризму, кіно і мистецтва

Через заплутану низку подій Сполучені Штати і Великобританія знову опинилися в стані війни у 1812-1814 роках. Цю війну ще називають «Другою війною за незалежність”, але в англомовній історіографії вона відома як Війна 1812 року. Британські війська хотіли захопити важливе британське місто Балтимор, штат Меріленд. Однак, для цього їм спочатку треба було пройти повз форт Мак-Генрі, який охороняв гавань Балтімора. Командир форту майор Джордж Армістед був сповнений рішучості утримати форт. На знак цього він встановив над фортом величезний американський прапор розміром 30 на 42 футів (9 на 12,6 метрів). 13 вересня 1814 року англійці розпочали бомбардування форту, яке тривало близько 25 годин.

“Прапор, усипаний зірками” в Національному музеї американської історії

Перед бомбардуванням Френсіс Скотт Кі, уродженець Меріленда і адвокат, відплив до британського флоту у складі делегації для ведення переговорів про звільнення деяких американських ув’язнених. Делегація була затримана британцями і вони мало що могли зробити, окрім як дивитися, як англійці випустили 2000 снарядів по маленькій фортеці. Обстріл тривав до пізньої ночі. Кі з нетерпінням чекав ранку, щоб побачити, чи й досі майорить американський прапор, чи Армістед підняв білий прапор капітуляції. На його радість, коли настав ранок, він побачив величезний прапор, усипаний зірками, що гордо майорив над фортом. Натхненний цим видовищем, Кі вийняв папір і записав перші рядки віршу “Прапор, усипаний зірками”. Вірш пізніше було покладено на музику, і він став популярною патріотичною піснею. В 1931 році його офіційно прийняли в якості державного гімну.

Форт Мак-Генрі можна відвідати й сьогодні. Відвідувачам пропонують виставки про фортецю і “прапор, усипаний зірками”, а також екскурсії. У вихідні дні можна побачити, як проходить справжня стройова підготовка або побачити демонстрації рушниць і артилерії у виконанні акторів у військовій формі того часу.

Рибалка в Оушен-Сіті, штат Меріленд
Фото: Carousel Resort Hotel & Condominiums

Оригінальний прапор, який майорив над фортом Мак-Генрі в битві за Балтімор у 1813 році і який послужив натхненням для національного гімну, зараз знаходиться на постійній експозиції у Національному музеї американської історії. “Прапор, усипаний зірками”, також відомий як Великий гарнізонний прапор, можна побачити в скляному дисплеї, що дозволяє утримувати його під кутом 10 градусів у тьмяному світлі, допомагаючи зберегти 199-річний прапор для майбутніх поколінь.

Озеро Deep Creek
Фото: Bob Carney

Цікава інформація

Яке значення має Френсіс Скотт Кі для американсько-українських відносин? На його честь названий міст через річку Потомак, який поєднує район Джорджтаун в окрузі Колумбія і Рослін, штат Вірджинія. Також на честь Кі названий невеликий парк біля мосту на стороні округа Колумбія. Поряд з цим парком знаходиться українське посольство в Сполучених Штатах Америки.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s