Всесвітній день інтелектуальної власності: час краще захищати права українських новаторів

Автор: Алекс Раян, дипломат Економічного відділу

Тема Всесвітнього Дня інтелектуальної власності 2012: Новатори – провидці

Всесвітній день інтелектуальної власності святкується 26 квітня. В цьому році він присвячується шануванню «новаторів-провидців», або далекоглядних новаторів, визнаючи таким чином важливу роль митців, вчених та інших новаторів в усьому світі. Для отримання більш детальної інформації, Ви можете відвідати веб-сайт Світової організації інтелектуальної власності.

Питання захисту прав інтелектуальної власності (ПІВ) часто обговорюється під час двосторонніх економічних дискусій між Сполученими Штатами і Україною, включаючи щорічне засідання американсько-української Ради з торгівлі і інвестицій (РТІ). На засіданні Ради в 2010 році Сполучені Штати і Україна погодили багатосторонній План дій з метою покращення захисту ПІВ. На жаль, прогрес Уряду України у виконанні окремих положень плану був дуже невеликим. І це не тільки негативно впливає на американські компанії, що працюють в Україні, але недостатній захист ПІВ так само шкодить і українським компаніям і новаторам – її вченим та митцям.

Чому міцна система захисту ПІВ є такою важливою для України? Саме просте пояснення таке – захист ПІВ є дуже суттєвим для творчості і винахідливості дослідників, вчених, артистів і інженерів, які знаходяться в авангарді розвитку технологій і інноваційних рішень. Якщо люди вважатимуть, що їхня праця не буде певним чином оплачуватись, вони втрачатимуть мотивацію творити і винаходити. Без захисту ПІВ Уряд України ризикує припинити інновацію ще в зародиші. Якщо Україна хоче стати сучасною країною, вона повинна працювати задля покращення захисту ПІВ.

Це є також питанням справедливості. Як американські, так і українські компанії заслуговують не те, щоб мати зиски з інвестування в капітал, інновації і людські ресурси. Українські і американські дослідники, вчені і підприємці заслуговують на винагороду за свої величезні зусилля. Багато новаторів дуже сильно ризикують і мають право на результат, коли їхні ризики приводять до успіху.

Крім підтримки програм задля покращення правозастосування, Уряд США також підтримує інновації та комерціалізацію наукових досліджень в Україні. В той час, як Україна має потужні наукові традиції, українські вчені сьогодні страждають через неможливість захистити свої інновації і інтелектуальну власність.

Одним з важливих шляхів підтримки американським урядом інновацій і ПІВ в Україні є робота Українського науково-технологічного центру (УНТЦ). УНТЦ, який фінансується Європейським Союзом, Канадою і Сполученими Штатами, допомагає вченим України, Азербайджану, Молдови і Грузії залучатись до незалежної, мирної діяльності та досліджень.

Посол Теффт розмовляє з ректором КПІ Михайлом Згуровським під час відкриття круглого столу: «Ініціатива: наука – для бізнесу»

В той час, як УНТЦ залучається до великої кількості програм на підтримку вчених СНД, я хотів би зосередитись наразі на його програмах задля підтримки комерціалізації, метою якої є перетворення інноваційних ідей в продукти, з якими можна виходити на ринок і продавати їх. Прикладом зусиль центру в цій сфері може бути те, що починаючи з 2006 року УНТЦ спонсорує програму, в межах якої створюються посади Спеціаліста з комерціалізації технологій (СТСО) при українських наукових установах. Ці спеціалісти, які отримали глибокі знання з питань патентування, ліцензування та започаткування компаній з передачі технологій, зазвичай підтримують зусилля наукових установ з комерціалізації.

Іншим прикладом успішної роботи УНТЦ з підтримки комерціалізації є його «Ініціатива: наука для бізнесу» (S4B). За фінансування Уряду США ініціатива S4B була започаткована в лютому 2012 року Послом США в Україні Джоном Ф. Теффтом, Виконавчим директором УНТЦ Майклом Ейніком, п.Борисом Гриньовим з Державного агентства з науки, інновацій та інформатизації і Михайлом Згуровським, ректором Національного технічного університету (Київського політехнічного інституту). Метою S4B є надання можливості українським науковим установам згенерувати доходи шляхом ефективної комерціалізації своїх інновацій. Іншими словами, коли українські вчені і інститути виходять з новими ідеями чи винаходами, програма S4B працює для того, щоб допомогти цим вченим чи інститутам перетворити ці свої ідеї чи винаходи в комерційний продукт, який можна продати. Такий підхід дозволяє вченим і інститутам отримати винагороду за свої зусилля і допомагає отримати кошти для фінансування зарплатні вчених, обладнання лабораторій та розширення сфери досліджень і інновацій.

Ще один конкретний приклад таких зусиль з комерціалізації: УНТЦ працював з Харківським інститутом експериментальної і клінічної ветеринарної медицини коли вони створили недорогий тестувальний комплект для швидкої діагностики смертельного захворювання (хвороба Aujeszky), якою хворіють свині і інші тварини. УНТЦ допоміг інституту комерціалізувати ці діагностичні комплекти через надання підтримки в їх сертифікації, ринковій оцінці, дизайні упаковки і розробці виробничої лінії та бізнес плану в цілому. Наступні продажі цих тестувальних комплектів як комерційного продукту принесли необхідні кошти Інституту і його вченим, а також допомогли підтримати всю аграрну спільноту, надавши їй такий необхідний продукт.

Суттєвим елементом таих зусиль з перетворення інновації в дохід для українських інститутів і вчених є потужний захист інтелектуальної власності як в Україні, так і в усьому світі. Якщо інститути і вчені не матимуть змоги захищати свої патенти і ліцензувати нові винаходи без ризику, що ці патенти і винаходити будуть вкрадені, вони не зможуть комерціалізувати свої продукти і втратять мотивацію для продовження інноваційної діяльності.

Через ці причини, недостатній захист ПІВ шкодить зростанню українського сектора високих технологій і скорочує професійні робочі місця. Шляхом конструктивного розвитку і захисту ПІВ українські наукові інститути і технічні університети отримають мотивацію і можливості пропонувати свої технології на світових ринках. Такий захист інновацій буде на користь інститутам і університетам, науковим новаторам та інженерам, а також сприятиме зростанню сектора високих технологій в українській економіці та створенню високопрофесійних робочих місць.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s