Святкуймо Всесвітній день водних ресурсів!

Автор: Даг Морроу, помічник аташе з питань культури

Недавня стаття в газеті New York Times, змусила мене замислитися над важливістю води, не тільки для нашого повсякденного життя, але й для долі країн і промисловості. У статті описана величезна смуга центральної частини США, від Південної Дакоти до Техасу, під якою знаходиться одна з найбільших у світі водоносних структур, Ogalalla. До 1930-х років ця область була відома як Велика американська пустеля, і фермери, які намагалися там господарювати, часто зазнавали повного краху. Зокрема, так сталося під час знаменитої бурі, яка отримала назву “Чаша Пилу” на початку 1930-х років, коли були підняті величезні хмари верхнього шару ґрунту, ораного плугами. Ця буря прокотилися по частині Сполучених Штатів, жахаючи хмарою пилу, висотою в милю.

Водоcпад Селйяландсфосс на півдні Ісландії. Автор: Амнон Айхельберг. (Фотографія National Georgraphic)

У 1930 році завдяки масштабній кампанії з використання Ogalalla для зрошення цей регіон перетворився на один із найбільш стабільних і продуктивних. Це стало однією з найкращих сільськогосподарських історій успіху в світі. Цей регіон Сполучених Штатів нині постачає більшу частину худоби, кукурудзи, сої, пшениці. Але така щедрість не вічна. Ця пустеля вимагає великих обсягів води для підтримки продуктивності. Загалом, фермери осушують водоносний горизонт Ogalalla на 23 см на рік, але природний рівень підживлення водоносного горизонту (на скільки водоносний горизонт поповнюється за рахунок дощової води щороку) – тільки 0,61-150 мм на рік, залежно від регіону. У результаті, деякі експерти вважають, що протягом 20-и років, увесь водоносний горизонт зникне!

Захисники виробників сільськогосподарської продукції стверджують, що якщо не використовувати наявні водні ресурси, то вони не приноситимуть нікому користі, вони прости будуть у наявності. Екологи стверджують, що будь-яка діяльність людини повинна враховувати довгострокову перспективу, щоби уникнути пошкодження і екосистем, і суспільства. Незалежно від точки зору, ясно, що ще протягом нашого життя ми побачимо радикальні зміни в галузі сільського господарства в цьому регіоні Сполучених Штатів, і фермери повинні бути готові перейти до інших видів фермерства, або всім разом переїхати.

Через те, що глобальний клімат продовжує змінюватися, вчені очікують, що вологі регіони стануть ще більш вологими, а сухі – ще більш сухими. Це може посилити конфлікти між регіонами, де вже існує нестача води. Бангладеш і Пакистан, наприклад, сильно залежать від води з річок, які починаються в індійських Гімалаях. Протягом останніх 40-а років Індія успішно гатила греблі на цих річках для зрошення і отримання енергії. Ці греблі дають їй можливість контролю над обсягом води, яка тече в Бангладеш та Пакистан. Досі Індія була спроможна ділитися цими водами зі своїми сусідами на диво добре, проте, якщо підвищення температури зменшить загальну кількість талих льодовикових вод, а населення в усіх трьох країнах швидко зростатиме, конфлікт може бути неминучим.

Озеро Шеосар у формі серця, 4142 м, рівнина Деосай, Пакістан. Автор: Атіф Саєд. (Фотографія National Georgraphic)

Центральна Азія – інший регіон, де ймовірно побачити політичні конфлікти навколо водних ресурсів. Кордони Узбекистану, Таджикистану, Туркменістану і Киргизстану заплутані в клубок, який дуже нерівно ділить річки та водні ресурси. Таджикистан і Узбекистан вже мали дипломатичні конфлікти навколо нової греблі в Таджикистані, яка, на думку Узбекистану , призведе до зниження потоку води в цю країну. З іншого боку, такі місця, як Гавайї, Бангладеш, Бірма, Філіппіни, Гвінея та Індонезія зараз отримують так багато опадів, що їхня найбільша проблема полягає в тому, як уникнути руйнівних сезонних повеней і осушити якнайбільше води.

У цей Міжнародний день води давайте будемо вдячні, що ми отримуємо тут, в Україні, опадів рівно стільки, скільки потрібно!

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s