Проект USAID «Реформа міського теплозабезпечення»: «Збережи тепло – збережи Україну!»

Автор: Ерін Конкорс, Старший радник з питань комунікацій Місії USAID в Україні

Коли у 90-ті роки я працювала в Україні волонтером у організації, що надавала гуманітарну допомогу, я відкрила для себе багато різних способів боротьби з холодом під час довгої української зими. Тоді я винаймала невелику квартиру на Лівому березі і змушена була випробовувати різні методи, винайдені в Україні для того, щоб обігріти приміщення – бо регулювати температуру у ньому я жодним чином не могла. Для того, щоб врятуватися від холоду, я відчиняла духовку старенької газової плити та вмикала її на повну потужність, забивала щілини у віконних рамах поролоном та зверху заклеювала їх паперовою стрічкою. І навпаки – коли міська система опалення починала давати більше тепла, і водночас на вулиці наставала відлига, мені доводилося прочиняти вікна, щоб у квартирі було не так жарко та задушно.

В Україні вкрай необхідно реформувати систему постачання тепла, і це я можу стверджувати на власному досвіді. Починаючи з 2009 року, американський уряд надає Україні фінансову та технічну допомогу у цій справі за проектом «Реформа міського теплозабезпечення», який працює під орудою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Його мета – сприяти перетворенням у галузі постачання тепла, завдяки чому громадяни, державні установи та промислові підприємства отримуватимуть послуги вищої якості. Проект розрахований на чотири роки та покликаний допомогти Україні розв’язати цілу низку проблем – від вдосконалення неефективної нормативно-правової бази до заміни застарілого обладнання ТЕЦ та котелень, встановлення лічильників і контрольних приладів, поліпшення методів управління тепловими мережами та зменшення залежності від імпорту енергоносіїв.

Спільно з представниками відповідних органів влади України ми підготували загальнонаціональний план, що має поліпшити стан теплозабезпечення, а також розробили більш досконалу систему регулювання тарифів на тепло й інші комунальні послуги. Сьогодні проект співпрацює з 38 містами по всій Україні, до числа яких належать Київ, Євпаторія, Львів, Луцьк та Севастополь. За його підтримки у будинках встановлюються лічильники та прилади автоматичного контролю температури, а громадяни отримують додаткові стимули для того, щоб самим розпоряджатися теплом у власних оселях – шляхом створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та механізмів, які дозволяють регулювати обсяги споживання тепла.

Протягом останніх тижнів у Києві з’явилася суспільна реклама у метро та на білбордах із закликом: «Збережи тепло – збережи Україну!». Одних з головних завдань проекту «Реформа міського теплозабезпечення» є просвіта громадян, аби вони стали свідомими та відповідальними споживачами енергоресурсів. Окрім інформації про те, наскільки залежною є Україна сьогодні від імпорту енергоносіїв, з цієї реклами громадяни можуть дізнатися про практичні кроки, які без значних витрат дозволяють зберегти тепло у їхніх оселях. Для цього слід тримати зачиненими двері до під’їзду, утеплити вікна та двері, повісити на вікна гардини, (але так, щоб вони не затуляли батарей), встановити рефлектори з фольги між батареєю та стіною. Окрім того, у 2011 році у середніх школах Києва та Краматорська проект провів низку акцій в рамках «Днів енергоефективності»; завдяки ним 2000 школярів, їхніх батьків та вчителів більше дізналися про те, як ощадливо використовувати енергоресурси. Учасники акцій взяли участь у пісенних і танцювальних конкурсах, а також отримали теплі шапки та шалики з лозунгами, що закликають берегти енергію та тепло.

Для тих же шкіл, а також для українських вишів проект розробив практичні навчальні програми, які розповідають молодому поколінню про можливості для енергозбереження. Школярі та студенти, які беруть участь у цих програмах, проводять у своїх квартирах чи гуртожитках, школах та університетах енергетичні аудити, під час яких мають можливість дізнатися не лише про те, як заощадити власні чи сімейні кошти, але і як зберегти енергетичні ресурси України та захистити її довкілля. Проект підготував відповідний посібник для учнів середніх класів, а програма «Енергоефективні школи» була схвалена Міністерством освіти і науки для використання у якості факультативного курсу по всій території України.

Тож наступного разу, коли ви побачите білборд чи плакат із закликом «Збережи тепло – збережи Україну!», подумайте – мабуть таки варто надягти светр, утеплити вікна та зачинити двері до під’їзду, бо цими простими кроками ви зробите свій внесок до енергетичного та екологічного майбутнього держави.

Advertisements

One thought on “Проект USAID «Реформа міського теплозабезпечення»: «Збережи тепло – збережи Україну!»

 1. Холода и снег это по своему хорошо, но есть и негативные моменты.
  Когда я был маленьким я пошёл кататся на санках.
  Вообщем катался, катался. Решил измерить температуру санок.Чем измерять ? Я решил конечно языком, руки же в варюшках.
  Дальше нетрудно догадатся я прелип к санкам.
  Собрал всё своё мужество присущее ребёнку в 6 лет и дёрнулся, крови не было, просто язык немного болел.
  Так что холода и снег это не только позетивные моменты.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s