Розвиток ядерної медицини в Україні

Підготовлено: Гая Селф, Аналітик Економічного відділу з питань науки, технологій, охорони здоров’я і навколишнього природного середовища

День відкриття Конференції з ядерної медицини – Харків, 19 вересня  2011р.
День відкриття Конференції з ядерної медицини – Харків, 19 вересня 2011р.

17 вересня ми з колегою Євгенію поїхали до Харкова для участі у триденній міжнародній конференції «Ядерна медицина: Фізика, Інженерія, Практика », яка зібрала разом більше ста науковців з 13 дослідницьких інститутів України та 11 міжнародних дослідницьких інститутів. Цей захід був першим у своєму роді в Україні і створив нове коло українських та іноземних зацікавлених учасників в області ядерної медицини. Американські вчені, які брали участь у конференції приїхали з Національної Аргонської Лабораторії, Національної Лабораторії Лоуренса Берклі, Техаського Університету, Університету Арізони, Університету Джонса Хопкінса та Чиказького Дослідницького Інституту управління травматичними ризиками. Конференція проходила на базі Інституту сцинтиляційних матеріалів науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України за фінансової підтримки Державного Департаменту США та Міністерства Енергетики США, Національна Аргонська Лабораторія в Чикаго надала технічну підтримку заходу.

Вчені збирались в маленькі групи для обговорення конкретних проектів в сфері ядерної медицини.

Місто Харків має довгу історію видатного наукового потенціалу. Харківський національний університет ім.. В.Н. Каразіна, заснований у 1804 році був однією з найстаріших наукових установ Російської імперії. З початку 19 століття у Харкові з’явилось більше 60 наукових установ та 80 бібліотек, наразі місто залишається одним з провідних культурних та наукових осередків України. Ніяке інше місце не могло б кращим чином згуртувати десятки іноземних і українських вчених задля ознайомлення з найновішими досягненнями в галузі ядерної медицини. Одним із головних завдань конференції було створення умов для співпраці з метою зниження вартості та розширення можливостей доступу до діагностичного обладнання. Спікери обговорювали виробництво ізотопів для медичного зображення, тенденції в радіонуклідній діагностиці, дослідження та розвиток фармацевтики для ядерної медицини, застосування матеріалів для біомедицини та нові детектори для ядерної медицини.

До розкладу конференції були включені менші секції, в яких експерти обговорювали специфічні труднощі та власне проекти в сфері ядерної медицини. Більше 50 експертів відмітили і схвалили Постерні сесії, розміщені одразу біля входу до конференц-залу.

Інститут сцинтиляційних матеріалів відкрив свій музей для учасників

Інституту сцинтиляційних матеріалів науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України (ІСМ), очолюваний акад. Борисом Гриньовим був ідеальним місцем для проведення конференції. Частина Харківського Інституту монокристалів (ІМК), ІСМ/ІМК є другим найбільшим виробником сцинтиляційних кристалів у світі після французької компанії Ст. Гобен, разом з якою вони по суті заповнюють практично весь світовий ринок. Простими словами сцинтиляційні кристали є матеріалами, що застосовуються у виробництві рентгенівських комп’ютерних томографів та гамма камер для проведення медичної діагностики. Їхні властивості (такі як хімічний склад, розміри, якість) відіграють роль у ефективності застосування доклінічних інструментів візуалізації та впливають на їх вартість і доступність. Окрім ядерної медицини сцинтилятори мають застосування в сфері безпеки (наприклад детектори радіації для Міністерства національної безпеки), а також можуть використовуватись для моніторингу навколишнього середовища та у виробництві космічного вимірювального обладнання.

Україна є міжнародним лідером у вирощуванні та промисловому

Під час конференції ІСМ ознайомив учасників з лабораторіями по виробництву кристалів та надав доступ у музей Інституту, в якому представлені найновіші моделі технологій медичного скрінінгу та історія їх появи. Конференція надала виняткову можливість її учасникам дізнатись з перших вуст про можливості України у розвитку та виробництві кристалів та доклінічного обладнання для візуалізації, з урахуванням досвіду з’явились певні ідеї щодо можливостей співпраці між українськими та американськими інститутами, які наразі перебувають на стадії обговорення. Одним з головних досягнень конференції стало висвітлення переваг науково-технічної співпраці між Україною та Сполученими Штатами Америки та розширення комерційного потенціалу кристалів.

Американські вчені охарактеризували свої враження як «прозріння» у розумінні потенціалу України у вирощуванні кристалів. Серед факторів, які обумовлюють унікальність вирощування та виробництва кристалів в Україні є низьковартісний підхід у процесі вирощування кристалів та виробництво великих і високоякісних кристалів у промислових об’ємах. На додаток вчені відмітили високий рівень експертних знань України у застосуванні кристалів, такому як виготовлення доклінічного обладнання. На сьогодні Україна є провідним постачальником кристалів у світі і лише невелика кількість країн може зрівнятись з нею у своїх можливостях, що створює великий потенціал для партнерства з Америкою та іншими потенційними іноземними партнерами.

Найважливіше, що можливість спілкуватись формально та неформально зробила конференцію інкубатором не лише нових ідей для співпраці, але і встановлення нових зв’язків між українськими та американськими вченими. Ініціатива проведення даної конференції походить від Україно-Американського робочої групи з науки і технологій, яка є частиною Україно-Американської комісії зі стратегічного партнерства, і створена для сприяння співпраці в області досліджень в галузі охорони здоров’я та інших сферах наукового і технічного співробітництва.

Успішність Конференції з ядерної медицини засвідчує зацікавленість обох держав у тому, щоб Україно-Американська робоча група з науки і технологій була ефективною.

Екскурсія на виробництво в Інституті монокристалів
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s