День ветеранів та Місячник спадщини американських індіанців

Автор: Деніел Сісек, заступник прес-аташе

11 листопада – День ветеранів, а загалом листопад – місяць спадщини американських індіанців.  На відзначення цих двох дат, ми вміщуємо статтю, яка свого часу була опублікована на веб-сайті Бюро міжнародних інформаційних програм Державного департаменту США.

День ветеранів і шифрувальники з індіанців навахо

Шифрувальники навахо, Сайпан, Північні Маріанські острови, червень 1944

Американські індіанці мають довгу історію доблесної участі у військових діях, які вели США – про це варто згадати у День ветеранів, який відзначається в США 11 листопада, і під час американського Місячника індіанської спадщини в листопаді. Як розвідники і військовики допоміжних військ, корінні американці допомагали американській армії у війні 1812 року, і під час громадянської війни, і на кордоні з Диким Заходом. Понад 12 тисяч служили в американській армії у Першій світовій війні і 44 тисячі — під час Другої світової війни, кажуть дані Військово-морського історичного центру.

Мабуть, найвідомішими військовиками з американських індіанців були радисти-шифрувальники з племен навахо під час Другої світової війни. Близько 400 індіанців навахо служили у корпусі морської піхоти США, в основному, на Тихоокеанському театрі, передаючи таємні тактичні повідомлення мережами телефонного або радіозв’язку за допомогою кодів, побудованих на їхніх рідних мовах. Як стверджує Національний музей американських індіанців, шифрувальник у ході вишколу повинен був запам’ятати 17 сторінок коду. Це був єдиний бойовий шифр, так ніколи і не був зламаний ворогом. “Якби не навахо, морські піхотинці ніколи не взяли б Іводзіми”, сказав один високопоставлений офіцер-зв’язковик.

В армії США під час Другої світової війни служили також солдати з племен черокі, чокто, команчів, хопі і месквакі.

Вже менш ніж 50 з 400 шифрувальників все ще живі, і більшість з них живе в резервації народу навахо, яка охоплює штати Арізона, Нью-Мексико і Юта. Багато з них вже мають слабке здоров’я.

Деякі з історій шифрувальників зберегаються завдяки Проекту Бібліотеки Конгресу США “Ветеранська історія”, який збирає спогади, листи, відео та інші пам’ятки від всіх ветеранів про їхній досвід у Другій світовій війні і кожній з воєн після неї.

Капелюх прикрашений індіанською символікою для ідентифікації армійських ветеранів з американських індіанців

Сайт вже зібрав близько 66 тисяч оповідей. Його сторінка про особистий воєнний досвід налічує більше двох десятків категорій розповідей, доступних онлайн, таких як досвід військовополонених, відкриття другого фронту висадкою в Нормандії, військова медицина та військова розвідка. Користуючись пошуком по сайту, читачі можуть також зосередити увагу на окремих групах ветеранів — афро-американцях, латино американцях, корінних американцях, азіатських американцях або жінках-ветеранах, або ж на конкретних війнах чи родах військ.

Протягом листопада, який є американським місяцем індіанської спадщини, Проект “Ветеранська історія” висвітлює корінних американців, які боролися за свою країну. “Американські індіанці із завзяттям служили уряду, який не завжди дотримував свого слова, даного їхнім предкам” — так починається перший абзац тексту “Готові служити: американські індіанці”. Сайт включає близько десятка посилань, в тому числі на історії Дена Акі, шифрувальника навахо, Марселли Ле Бо, медсестри, яка служили під час Другої світової війни в Європі, і Джозефа Беймфора, який втратив обидві ноги в результаті вибуху в Іраку у 2009-му.

У 2001 році президент Джордж Буш вручив золоті медалі Конгресу чотирьом з 29-ти перших шифрувальників (один був надто хворий, щоб подорожувати, а інші на той час вже померли). Ще близько 300 навахо, які пройшли вишкіл шифрувальників, отримали срібні медалі. Докладніша інформація про шифрувальників доступна на їхньому офіційному веб-сайті .

Зараз щороку помирають понад 600 тисяч американських військових ветеранів: це становить майже 1800 кожного дня. Деякі з них ще молоді люди, і така втрата особливо болісна. Але більшість — ветерани Другої світової війни, і це теж втрата, тому що вони забирають свої спогади і історії з собою.

Проект “Ветеранська історія” може бути гарним прикладом моделлю для кожної країни. Більше про проект розповідає стаття “Воєнні спогади ветеранів знаходять домівку в Бібліотеці Конгресу”.

Місячник спадщини американських індіанців: декілька маловідомих фактів про служіння американських індіанців Сполученим Штатам Америки

  • Найвища урядова посада, яку займав американський індіанець – віце президент.  Колишній сенатор від штату Канзас Чарльз Кьортіс обіймав цю посаду в адміністрації Президента Герберта Гувера.  Перед тим Кьортіс 19 років був у сенаті.  Троє з його дідусів і бабусь були американськими індіанцями (з племен Ко, Осаґе та Поттаватомі – четвертий предок був французом).
  • Ще четверо американських індіанців були сенаторами США (найнещодавніше Бен Найтгорс Кемпбелл з штату Колорадо, ветеран Корейської війни), а восьмеро були членами Палати представників Конгресу (мабуть, найвідоміший з них – Вілл Роджерс молодший, з племені черокі, який завзято наполягав на вступі США у Другу світову війну, а також відомий фразою «Ніколи не зустрічав людини, яка б мені не сподобалась»).
  • Починаючи з 1875 року, двадцять американських індіанців було нагороджено найвищою військовою відзнакою США – Медаллю Честі.  Її дають за військовий героїзм, «що перевершує вимоги служби», тим воїнам, які виявляють надзвичайну відвагу супроти ворога.
  • Серед ветеранів, які з честю служили Сполученим Штатам — також і тисячі жінок з американських індіанців.  Однією з перших жертв у Іракській війні була Лорі П’єстева, індіанка хопі з Арізони, яка загинула під час відомого нападу, у якому було захоплено Джессіку Лінч та інших її співвітчизників.  На її честь гору Скво Пік в Арізоні офіційно перейменували на П’єстева Пік.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s