Україна: 20 років незалежності

Автор посту: Посол США в Україні Джон Теффт

«В своїй хаті своя й правда, i сила, і воля».

-Тарас Шевченко

«Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

– продовжуючи тисячолітню традицію державотворення на Україні,
– виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,
– здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави – УКРАЇНИ»

-Акт проголошення незалежності України, 24 серпня 1991 року 

«Ми вважаємо за самоочевидні істини, що всіх людей створено рівними; що Творець обдарував їх певними невід’ємними правами, до яких належать життя, свобода і прагнення щастя».

-Американська декларація незалежності, 4 липня 1774 року

Цього року виконується 20 років незалежності України.  Я пишаюся тим, що представляю Сполучені Штати під час цієї важливої річниці.  Україна пройшла довгий і складний історичний шлях, щоб досягти незалежності як сучасна країна.  І хоча нагальні проблеми і щоденні виклики, які постають перед українцями, легко відволікають увагу людей, слід завжди пам’ятати, що існування України як незалежної держави є тріумфом людського духу.

Американці із гордістю зберігають пам’ять про події, що привели до нашої власної незалежності, включаючи революційний об’єднавчий заклик до людської свободи – Декларацію незалежності.  Хоча незалежність часом досягається в підсумку силою зброї, як це було в Американській революції, саме сила ідей насправді спонукає людей до дій.  Безсмертні слова Томаса Джефферсона у Декларації незалежності виголосили вроджене прагнення людей бути вільними і рівними за власним становищем із іншими народами світу.

Події навколо незалежності України також були драматичними й революційними.  Серпневий путч у Москві не міг стримати плин історії, і парламент Української Радянської Соціалістичної Республіки 24 серпня 1991 року проголосив незалежність.  1 грудня 90% українців підтримали цей акт.  Понад 80% тих, хто мав право голосу, прийшли, щоб їхній голос було почуто.  За незалежність проголосувала більшість у кожній області – від Львівської до Донецької, від Кримської до Харківської, від Одеської до Дніпропетровської, і усюди між ними.

Поглянувши на українську історію, бачимо народ, який був розірваний ворогуючими імперіями, який у ХХ столітті пережив страшні трагедії і навали, такі як Голодомор і нацистське вторгнення, і який прагнув до гідного життя як суверенна і рівна іншим нація.  Багато українців емігрувало, у тому числі до Америки, де вони утворили політично впливову діаспору.  Великі національні поети й письменники, такі як Тарас Шевченко, Леся Українка й Іван Франко, підтримували живим полум’я української мови всупереч десятиліттям офіційної політики на знищення духу народу шляхом відбирання в нього рідної мови.  Це полум’я запалало яскравіше у короткий період незалежності Української республіки з 1918 по 1921 рік, але короткотермінове втілення омріяного не втрималось, і сподівання народу знов були пригнічені.  Пішло 70 років на те, щоб ці сподівання знов вийшли на світову арену.  У 1991 році стало зрозуміло, що мрію про українську незалежність лише загнали у підпілля, але вона ніколи не зникала з сердець людей, як це і сказано у ХІХ столітті словами поета Павла Чубинського, що стали українським національним гімном: «Ще не вмерла Україна».

Дехто із українських працівників нашого посольства поділилися особистими спогадами про той бурхливий час.  Один з них, наприклад, добре пам’ятає, як слідкував за повідомленнями під час серпневого путчу, а у той же час народжувалась його перша дитина.  Одним вухом слухаючи репортажі Бі-Бі-Сі, а другим вловлюючи звуки з пологового залу, він привітав прихід у цей світ своєї доньки у той момент, коли відродилася незалежна Україна.  Він пригадує як, будучи шкільним вчителем, ходив від дверей до дверей, нагадуючи людям прийти проголосувати на референдумі.  Більшість людей рішуче підтримували незалежність, за його спогадами, при цьому дехто казав, що Україна може стати такою, як деякі інші колишні частини Російської імперії, як Фінляндія, але були і такі серед старших людей, які казали, що це призведе до біди.

США визнали незалежну Україну 15 грудня 1991 року.  Першим послом США в Україні став Роман Попадюк, професійний дипломат українського походження.  Перші дні відносин не були простими – треба було шукати місце для посольства.  Відкрите незадовго до того консульство США у Києві містилося у житловому будинку, а консульські працівники жили у квартирах там же.  Посольство у грудні 1991 року в’їхало до будівлі, де перебуває і зараз, – по вулиці Юрія Коцюбинського 10.  Американські й українські працівники посольства застали у будівлі великі порожні кімнати, в одній з яких виявився покинутий бюст Леніна.

Тогочасний персонал посольства став свідком становлення українського уряду.  Важко повірити, але був час, коли українські міністерства були зовсім нечисленні і дуже скромні за структурою.  Одного разу, коли помічниця посла мала домовитися про його зустріч із міністром оборони, вона зателефонувала за номером, який їй повідомило міністерство закордонних справ.  На дзвінок відповів чоловічий голос.  Вона попросила з’єднати із секретарем міністра, але голос відповів, що такої немає.  Тоді вона сказала, що має домовитися про зустріч із міністром.  Чоловік відповів: «Я і є міністр, і зараз нікого більше в будівлі нема».

З того часу ми працювали, маючи окремі відділи американської дипломатичної місії в різних місцях у Києві, але пізніше цього року, на знак твердого наміру Сполучених Штатів надалі працювати з Україною, ми об’єднаємо усі наші відділи у новій будівлі посольства.  Цей сучасний об’єкт дозволить нам виконувати нашу місію з поліпшення двосторонніх відносин більш ефективно, а також надасть краще та зручніше місце для обслуговування пошукувачів віз.

Міністр закордонних справ Володимир Огризко та Держсекретар Кондоліза Райс підписали Хартію Україна - США про стратегічне партнерство, 18 грудня 2008 року

Співробітництво між США та Україною значно зросло за ці роки.  Наша прихильність до України не обмежується терміном перебування при владі у кожній з країн того чи іншого уряду.  Ми дуже цінуємо відносини між простими американцями та українцями, так само як і офіційні міжурядові відносини двох держав.  Наші відносини базуються на спільних інтересах і цінностях, про що свідчить Хартія про стратегічне партнерство між США та Україною, яку було підписано у 2008 році.  Ця Хартія передбачає не тільки співпрацю на офіційному рівні, але і численні освітні та культурні обміни.  Десятки тисяч американців та українців мали змогу дізнатися один про одного на особистому рівні протягом останніх 20-ти років, від чого виграли обидві країни.

Одним з найбільш значних досягнень України як незалежної держави було видалення радянського ядерного арсеналу з її території, що було завершено у 1996 році.  Приймаючи таке важливе рішення, керівництво України виявило мудрість і далекоглядність, і цим допомогло зробити цей регіон і увесь світ більш безпечними.  Нинішня адміністрація продемонструвала подібне лідерство в царині нерозповсюдження, погодившись видалити з України всі запаси високозбагаченого урану.

Президент України Віктор Янукович та Держсекретар Хіларі Клінтон під час зустрічі у Києві, 2 липня 2010 року

Сполучені Штати завжди спостерігали за розвитком демократії в Україні з великою увагою.  Жодна країна чи демократична система не є досконалою, отже, ми працюємо, аби покращити нашу власну демократію у себе вдома, а також вкрай зацікавлені підтримувати розвиток демократії за кордоном.  Ми спостерігали за перебігом кількох виборів в Україні з 1991 року.  У 2005 році стався справжній сплеск свободи, коли українці зажадали і домоглися проведення вільних і справедливих виборів президента своєї країни.  У 2010 році ми знову побачили, що президентські вибори були вільними і справедливими, відповідали міжнародним стандартам і, як виглядало, підтверджували рух України у напрямку до демократичного і європейського майбутнього.  Тому нас дуже стурбувало, коли ми зафіксували певні недоліки під час місцевих виборів минулого року, недоліки, які нинішня адміністрація і сама визнала в той час.  Ми хочемо бачити Україну, що рухається шляхом розвитку демократії, відзначаючи 20 років незалежності.  Це означає не лише вільні та справедливі вибори, але і верховенство права, незалежну судову владу і свободу слова, що існують насправді, а не тільки в теорії.

Важливість верховенства права і належного функціонування судової гілки влади неможливо переоцінити.  У промові, яку я виголосив у квітні цього року в Київському політехнічному інституті, я висловив думку, що верховенство права необхідне не лише для демократії, а й для забезпечення недоторканості приватної власності і для економічного розвитку.  Дієві закони і незалежні суди можуть захистити суспільство від довільного захоплення цінностей – чи то власне позбавлення когось свободи або власності, чи то більш прихована крадіжка шляхом корупції.  Як відзначив Томас Джефферсон: «У кожній владі на землі є дещиця якась людської слабкості, якась зернина корупції й зіпсутості, яку лукавий розпізнає й бездушно виростить і розвине у справжнє зло.  І кожен уряд зіпсується, якщо довірити його самим тільки правителям народу. Незалежне судочинство, що застосовує закон супроти правлячого класу так само як і посполитої людини, є незамінне у запевненні, що уряд служить всьому народові, а не лиш тим, хто може захопити й користати з владної посади».

Ми продовжуватимемо бути пліч-о-пліч з народом України у його русі в майбутнє, яке, ми сподіваємося, буде осяяне демократією, економічним процвітанням і тіснішими відносинами з Європою.  США повністю підтримують європейський вибір України.  Україна належить до європейської сім’ї народів, і ми вважаємо, що тісніші зв’язки з Європою вестимуть до яскравішого, заможнішого і вільнішого майбутнього.

За 20 років США надали 3,1 мільярди доларів допомоги на розвиток демократії, добробуту і безпеки України.  Ми підтримали обмінні подорожі понад 16-ти тисяч студентів і фахівців.  Американський народ зробив цю інвестицію, тому що ми віримо у демократичне майбутнє України.  Я дуже щасливий розділити з вами День незалежності у суверенній незалежній Україні, народ якої зараз, після багатьох століть, має можливість творити своє власне майбуття.

Advertisements

One thought on “Україна: 20 років незалежності

  1. 20 лет независимости. Что такое 20 лет – это очень много для строительства демократического, свободного государства. Можно вспомнить Японию после войны, обьеденение Германии. Меня удивляет, вот смотриш на дороги по котором носятся дорогущие машины,а потом на пенсионеров в тролейбусе или на базаре, думаеш “Что за старана Украина это не третий мир, а 5555555555 мир”. Элита которая себя так называет и манипулирует простыми людьми и напоминает племена туземцев между которыми идёт война за територии и граммотных людей, которые ради денег согласны вступить в племя и сами потом превращаются в туземцев.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s