Місячник афроамериканської історії – боротьба та основні досягнення афроамериканців Частина перша: від рабства до першої перемоги Руху за громадянські права в 1954 році

Автор посту: Деніел Сісек, заступник прес-аташе Посольства США

Оскільки лютий добігає кінця, мені хотілося б згадати про його значення для американців як Місячника афроамериканської історії — часу, коли ми відзначаємо боротьбу та досягнення афро-американців, які складають 13% населення США. Історія афроамериканців почалася з довгого періоду поневолення, продовжилася боротьбою, прогресом у цій боротьбі і два роки тому історичним явищем – обранням Барака Обами першим афроамериканцем-президентом США в 2008 році.

Картер Вудсон

Картер Вудсон, видатний історик і син колишніх рабів, запропонував ідею святкування Тижня афроамериканської історії у 1926 році, обравши лютий, оскільки він збігається з днем народження президента Авраама Лінкольна та аболіціоніста Фредеріка Дугласа. Згодом, це святкування було розширено на цілий місяць.

На початку 1600-х років афроамериканці були привезені до англійських колоній в якості рабів.

Фредерік Дуглас

Американській революції (1776-1783) не вдалося покласти край рабовласництву, оскільки жителі півдня вважали, що їх економіка, заснована на виробництві бавовни, не зможе вижити без рабів. Незважаючи на радикальний заклик революції до рівності всіх людей, афроамериканці у південних штатах ще продовжували перебувати у власності хазяїв протягом більшої частини наступного сторіччя — до Громадянської війни в США (1861-1865). Чорні лідери, такі як Гарієт Табмен та Фредерік Дуглас, наполягали на тому, щоб покласти край інституту зла, який вони відчули на власному досвіді, але війна за збереження Союзу, вирувала ще протягом двох років, перш ніж Прокламація про звільнення рабів президента Авраама Лінкольна в 1863 році перетворила її на хрестовий похід проти рабства.

Кінець рабства не приніс повної рівності. У південних штатах, сегрегація та екстремістські угрупування, такі як Ку-Клукс-Клан, продовжували залякувати і вбивати афроамериканців, щоб вони не відстоювали свої права. Дискримінація та соціальна ізоляція були також поширені на півночі.  Непопулярне рішення Верховного суду в 1896 (Плессі проти Фергюсона) підтвердило конституційність начебто “роздільної, але рівної” системи сегрегації. Протягом цього часу видатні афроамериканські лідери і мислителі Букер Т. Вашингтон і Вільям Е. Б. Дюбуа продовжували боротися за рівні права для своєї громади.

Під час обох світових воєн багато афроамериканців служили в армії, яка була, врешті решт, десегрегована у 1947 році. У тому ж році Джекі Робінсон став першим афроамериканцем, який грав у вищій баскетбольній лізі. У 1950ті роки, рішенням Верховного суду від 1954 року (Браун проти Ради з освіти) було скасовано сегрегацію в школах, і це стало ще одною перемогою в сучасному русі за громадянські права.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s