Уряд України робить рішучий крок до прозорості та підзвітності перед громадянами

Автор посту: Посол США в Україні Джон Ф. Теффт

Джеймс Медісон, четвертий президент США

” Народний уряд без інформації для народу, або можливості її отримувати –  це лише пролог до фарсу чи трагедії, або, можливо, і до того і іншого. Знання завжди буде перемагати невігластво, і люди, що хочуть самі бути собі керівниками, повинні озброїти себе силою, яку дає знання.”

Джеймс Медісон, четвертий президент США і автор Біллю про права Конституції США.

3 лютого 2011 року Україна вступила до спільноти демократичних держав, які визнали право громадян на отримання інформації про діяльність свого уряду, забезпечуючи таким чином його підзвітність. Підписання президентом Януковичем Закону про доступ до публічної інформації – це обіцянка українському народу, а зокрема журналістам та громадянському суспільству, що їхнє право знати та поширювати інформацію про те, що влада робить від їх імені, тепер юридично закріплене і буде поважатися. Тепер починається найскладніша частина: вровадження закону належним чином  і забезпечення того, щоб політики та чиновники не послабили закон, навмисно приховуючи неналежну поведінку за ширмою конфіденційності. Хоча ні один уряд не може виконувати свою роботу із захисту безпеки та процвітання своєї країни без таємниці, головним в цьому є забезпечення присвоєння інформації статусу кофіденційної тільки відповідно до законних правил.  Уникання незручних становищ у політичному чи особистому плані  (або й злочинна діяльность!) не можуть бути законними підставами до втаємничення інформації.

Тоді як моя країна була заснована в 1776 році Декларацією незалежності, а потім і сміливою заявою: “Уряди, засновані людьми, черпають свої законні повноваження зі згоди керованих”, Швеція була першою країною, яка цього ж року проголосила перший у світі закон про свободу інформації. Сполучені Штати не мали такого закону на федеральному рівні аж до часу, поки президент Ліндон Джонсон не підписав Закон про свободу інформації (Freedom of Information Act) 4 липня 1966, на 190 років пізніше, ніж була підписана Декларація незалежності США. Це був лише третій такий закон у світі, після Швеції та Фінляндії, і тоді його було визнано революційним, але з того часу близько 80 інших країн наслідували цей приклад. Новий український закон, як і Закон про свободу інформації США гарантує громадянам та іноземцям право на отримання копії урядових документів протягом встановленого періоду часу після запиту. Тільки деякі види інформації можуть зазнати обмежень у доступі, наприклад, з міркувань національної безпека або дотримання конфіденційності окремих громадян.

Закон про свободу інформації США передбачає, що всі документи федерального уряду відкриті для доступу, і кожен штат США має свій аналогічний закон забезпечення доступу громадськості до інформації. З самого початку закон успішно застосовувався, навітьколи це було дуже невигідно для уряду. Наприклад, через два роки після події завдяки Закону про свободу інформації  було оприлюднено подробиці різанини у Май Лай (My Lai) у В’єтнамі. Разом з цим відкритість уряду збільшилася, коли у 1996 році президент Білл Клінтон підписав додаток до закону, який включав і доступ до цифрової інформації. Наступного дня після присяги, президент Обама підписав меморандум для виконавчої влади, в якому зазначено: “Закон про свободу інформації повинен адмініструватися з чіткою презумпцією: в разі виникнення сумнівів відкритість має переважати.”

Новий український закон виданий для того, щоб журналісти могли виконувати свою роботу без перешкод, щоб громадянське суспільство могло отримувати інформацію у такий спосіб, щоб це допомагало у здійсненні подальших реформ, а також, щоб громадяни України загалом мали можливість знати, що їхні представники роблять від їх імені. Кожен громадянин тепер зможе надіслати запит на інформацію до уряду, монополії чи бізнес-структури, які фінансуються з державного бюджету і влада має надати відповідь не пізніше ніж через п’ять днів з дня отримання запиту, або-  у надзвичайних ситуаціях – протягом 48 годин. Я сподіватимусь, що президент Янукович і уряд України робитимуть все від них залежне для забезпечення реалізації нового закону, що гарантуватиме ширший доступ громадян України до інформації.

Advertisements

5 thoughts on “Уряд України робить рішучий крок до прозорості та підзвітності перед громадянами

 1. Принятие этого Закона конечно очень позитивный момент для построения демократического общества в Украине,но… Все прекрасно понимают, что его будут в лучшем случае выполнять, в лучшем случае,высшие “чины” власти, а вот в “провинции” чиновника не напугаеш никаким Законом, нужна глобальная национальная программа по ОБУЧЕНИЮ чиновников “общению” с общественными институтами и в первую очередб по предоставлению информации при поддержке международных программ и проектов плюс к этому существует масса “внутренних” формуляров по предоставлению информации с различными грифами “секретности” и “служебной информации” – вот их и нужно будет привести в соответствии с Законом и конечно усиление контроля со стороны прокуратуры за выполнением положений Закона… По всей вероятности нам далеко еще до демократии в широком и действительно демократическом понимании, а не как это понимает “власть” и как она сама “становится” демократической… Вадим Федоров-Москвитин Ялтинский общественный оргкомитет “День Европы в Украине” РС Спасибо за приглашение на 040211 на концерт и выставку – к сожалению дела в Крыму не отпускают, но с большим желанием посещу следующие мероприятия, организуемые посольством США – ведь мы живем на одной Планете Земля – и американцы, и европейцы, и … всем всегда нужно жить в мире и дружбе!

 2. Пане Вадиме, дякуємо за відгук. Сподіваємося, що прийняття цього закону все ж сприятиме позитивним змінам в суспільстві.

 3. Этот закон есть одним из шагов на пути к демократизации государственных органов. Но стоит отметить что этот закон могут использовать в своих целях определённые группы людей. Которые прикрываясь этим законом захотят получить информацию из которой можно проанализировать информацию которая относится к гос тайне. Например бюджет МВД (якобы куду тратятся наши деньги). Создать общественный резонанс, а по просту скандал.
  Потом прикрываясь этим законом давать интервью что мол в Украине все правоохранительные органы являются детещем тоталитаризма.
  Этот закон должен пройти тщатьльную проверку со сторы СБУ и Генеральной прокуратуры Украины.
  Демократия – это не безумная открытость. Стоит ометить, что кто владеет информацией владеед ситуацией.

 4. Краще пізно, ніж ніколи. Подивимось як цей закон буде виконуватись. треба, щоб вже у школі його викладали як обовязковий предмет. тоді може суспільство стане більш вимогливим до тих, кого обирають керувати країною чи своєю громадою

 5. @ Евгений, @ tymchuk Дякуємо вам за коментарі!

  @ tymchuk “…треба, щоб вже у школі його викладали як обовязковий предмет..”

  Слушна думка !

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s