Успішний саміт НАТО збільшує потенціал для співпраці із східними сусідами

Саміт НАТО у Лісабоні (офіційне фото Білого дому)
Саміт НАТО у Лісабоні (офіційне фото Білого дому)

Автор посту: Посол США в Україні Джон Ф. Теффт

 Саміт НАТО у Лісабоні, що відбувся наприкінці минулого тижня, має велике значення для всіх країн Європи, включаючи Україну. Основні рішення були прийняті відносно європейської ПРО, нової стратегічної концепції НАТО і зобов’язання НАТО з надання допомоги Афганістану. Раджу вам  ознайомитися з ключовими документами, що розміщені на веб-сайті Посольства США.

 

  Протягом багатьох років я брав активну участь відносинах між моєю країною і країнами Східної Європи, починаючи з моєї роботи у відділі Державного департаменту США з питань відносини з Радянським Cоюзом, згодом на посадах заступника голови місії в Москві, посла США в Литві, Грузії і тепер в Україні. В ці останні дні я з цікавістю стежив за тим, як президент Обама приєднався до європейських лідерів на історичному саміті НАТО у Лісабоні, який згодом переріс у саміт США-ЄС. Особливо мою увагу привертали питання потенційно нової співпраці між НАТО і Росією. Хоча лідери українського уряду вирішили не приєднуватися до членства в НАТО зараз, вони знають: двері залишаються відкритими, — що і було підтверджено в Лісабоні. Я з цікавістю відмітив указ президента Януковича минулого тижня щодо створення президентської комісії на чолі з міністром закордонних справ Грищенко, яка буде відповідати за продовження розвитку співпраці України з НАТО. У тому ж ключі написаний — достатньо лише на нього поглянути — проект щорічного національного плану, який було надіслано Міністром оборони України президенту Януковичу минулого тижня:у ньому підкреслено співпрацю та військові навчання, заплановані на 2011 рік. Такий вид співпраці дуже добрий для України і НАТО. 
 
Саміт НАТО у Лісабоні (офіційне фото Білого дому)
Саміт НАТО у Лісабоні (офіційне фото Білого дому)

 Приймаючи нову стратегічну концепцію, лідери НАТО зробили значний крок у зосередженні Альянсу на нагальних загрозах ХХІ-го століття, таких як кібер-атаки, тероризм і балістичні ракети. І на зустрічі з Радою Росія-НАТО, лідери погодилися, що Рада відновить навчання з протиракетної оборони театру військових дій і визначить можливості співпраці Росії у галузі нової територіальної  протиракетної оборони НАТО до червня 2011 року. Президент Обама сказав по закінченню саміту: “Разом ми наполегливо працювали, аби перезавантажити відносин між Сполученими Штатами і Росією, що призвело до конкретної вигоди для обох наших країн. Тепер ми також перезавантажуємо відносини Росія-НАТО. Ми розглядаємо Росію як партнера, а не супротивника. І ми домовилися поглибити нашу співпрацю у низці важливих галузей: по Афганістану, по боротьбі з наркотиками, і по багатьох викликах з безпеки ХХІ-го століття. І, можливо, найголовніше – ми домовилися про співпрацю в області протиракетної оборони, яка перетворилася з джерела напруженості в минулому на джерело потенційної співпраці у боротьбі проти спільної загрози”.

 Підсумовуючи, у той час, коли Альянс адаптується до нових викликів, я сподіваюся, що Україна знайде спосіб продовжувати будувати свою власну безпеку в рамках ширшої європейської структури безпеки. Ми з нетерпінням чекаємо продовження роботи з нашими українськими друзями у протистоянні спектру загроз, з якими стикається сучасний світ.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s